Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ustál tlak zevnitř své mateřské ODS a zůstává ve funkci i po pondělním jednání výkonné rady ODS. Nepotvrdily se tak spekulace o tom, že by Pospíšil mohl na svou funkci rezignovat. Důvodem měla být válka žalobců na Vrchním státním zastupitelství v Praze.

"Jednání bylo věcné a cítím podporu svých spolustraníků," řekl Pospíšil po schůzce širšího vedení strany. Z jeho chování se však přesto dala vyčíst nervozita.

Pospíšil se pod takhle drtivým tlakem ocitl poprvé ve své politické kariéře. A ani se nemusel zaplést do nějaké aféry.

Pospíšil některým vlivným členům ODS vadí a válka žalobců jim teď skvěle posloužila jako záminka k ofenzivě proti ministrovi. 

Vývoj války žalobců

Říjen 2011 – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal vrchního pražského žalobce Vlastimila Rampulu na návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Rampula rozhodnutí napadl správní žalobou.

17. února 2012 – Městský soud v Praze vyhověl Rampulově správní žalobě a odvolání zrušil. Vrátil tak Rampulu do funkce. Nebylo prokázáno, že závažně porušil své povinnosti.

17. února, noc – neznámí lidé v doprovodu Rampulova nástupce Stanislava Mečla vstoupili do kanceláře Libora Grygárka, náměstka vrchního státního zástupce. Rampula to označil za nestandardní postup, Zeman ho však nařkl z vyzrazení utajované akce, údajně totiž šlo o policisty.

22. února – Rampula oficiálně nastoupil zpět do úřadu. Spolu s ním se vrátil i jeho odvolaný náměstek Grygárek. Mečl, který od listopadu VSZ vedl, se vrátil do funkce Zemanova náměstka.

24. února – Rampula vystupuje před novináře se záběry z bezpečnostních kamer, které ukazují pohyb lidí na VSZ v noci 17. února.

27. února – Rampula podal trestní oznámení na osoby, které vstoupily do Grygárkovy kanceláře.

Kritici začali Pospíšilovi vyčítat neúspěch při souboji s vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou. Ministr jej sice vloni na podzim po dohodě s nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem odvolal, pražský městský soud však Pospíšilovy důvody neuznal a Rampulu, který má pověst zametače citlivých kauz, do úřadu vrátil.

Ministr připustil rezignaci

Pospíšil cítí velký problém a sám už dokonce připustil rezignaci. Podmínil ji ale další prohranou bitvou: vzkázal, že odejde, pokud politici Rampulu podrží ve funkci a jemu se tím pádem nepodaří vrchního žalobce zbavit.

Ministr se ještě nechce vzdát a slíbil podat takzvanou kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Svírá ho ale nejistota. Nemůže se totiž spolehnout ani na podporu premiéra a předsedy ODS Petra Nečase, který na svého podřízeného také tlačí. O víkendu ministra vyzval, aby krizovou situaci v justici uklidnil a řešil co nejrychleji. "Státní zástupci mají bojovat se zločinci, ne mezi sebou," uvedl předseda vlády.

Pospíšilovi vyčítají v ODS ještě jednu věc. Ministr totiž od loňského léta opakuje, že spolu s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem očišťuje justici a snaží se vystřídat zkompromitované a nedůvěryhodné tváře.

Hra na hodné a zlé

"Nemohou hrát hru na to hodní a zlí, tyhle vyhodíme, tihle tady zůstanou," shrnul výhrady poslanec ODS Marek Benda.

Právě on, nynější předseda sněmovního ústavně-právního výboru, by mohl Pospíšila v případě jeho pádu vystřídat. "Zatím nikdo ani nenaznačil, že by ministr Pospíšil měl být vyměněn. Jsem spokojen na svém místě a jsem zatím spokojen i s prací ministra," reagoval Benda.

Horký pátek

K zatím nejvyhrocenějšímu sporu mezi státními zástupci došlo v pátek.

Dramatické odpoledne zahájil Vlastimil Rampula, který novinářům ukázal záběry z bezpečnostních kamer vrchního státního zastupitelství.

Na nich je patrné, jak v pátek 17. února v noci vstoupili do kanceláře Rampulova odvolaného náměstka Libora Grygárka dva muži, přibližně půlhodinu tam pobývali a poté si dle Rampulovy verze cosi odnášeli v zavazadlech.

Do kanceláře je podle Rampulova mínění pustil jeho dočasný nástupce Stanislav Mečl. "Domnívám se, že na záběrech je to pan Mečl. Poznal jsem ho třeba podle chůze," řekl Rampula, který vniknutí cizích osob na půdu justičního paláce označil jako možný trestný čin a v pondělí podal trestní oznámení.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však ještě v pátek přešel do protiútoku. Zhruba hodinu po Rampulově vystoupení sdělil, že jeho podřízený pouštěl médiím obrázky z utajené akce "bezpečnostních složek". A že ji Rampula svým postupem vyzradil. "Bylo to od něj neprofesionální," postěžoval si Zeman.

Ten se měl v pondělí sejít jak s Rampulou, tak se Stanislavem Mečlem, který minulou středu předal úřad zpět Vlastimilu Rampulovi a sám se vrátil do Brna na post Zemanova náměstka. Ke schůzce ale nakonec nedošlo.