reklama
reklama
22. 2. 2012 | poslední aktualizace: 22. 2. 2012  18:38
Írán znemožnil jadernou inspekci

Írán odmítl jadernou inspekci na své základně. Rusko varuje Izrael před útokem

Írán zamítl požadavek zahraničních jaderných inspektorů na prohlídku zařízení v Parčínu. Neochota režimu v Teheránu odkrýt karty kolem svého jaderného programu tak může dál zvýšit napětí v regionu. Zahraničí se bojí především nečekaného útoku na Írán ze strany Izraele.
Čtěte více o: Írán | Rusko | MAAE | jaderná energetika
Mahmúd Ahmadínežád při prohlídce jaderného zařízení v Natanzu v roce 2008
Mahmúd Ahmadínežád při prohlídce jaderného zařízení v Natanzu v roce 2008
foto: ČTK/AP

Írán neumožnil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) přístup na vojenskou základnu Parčín, kde chtěli zástupci MAAE prověřit své pochybnosti o íránském jaderném programu.

Nejvyšší íránský vůdce zároveň prohlásil, že jaderná strategie jeho země se nezmění. Před případným izraelským útokem na íránská jaderná zařízení ve středu znovu varovala Moskva a vyslovila podezření, že k útoku na Írán by mohla být použita vojenská základna USA v Kyrgyzstánu.

reklama

MAAE ve středu vyjádřila zklamání nad výsledky dvoudenní návštěvy své delegace v Íránu. "Zástupci agentury opakovaně požadovali přístup na vojenskou základnu Parčín, Írán ale povolení k návštěvě neudělil," uvedla MAAE v prohlášení, které vydala v noci na dnešek.

Smyslem návštěvy MAAE v Íránu, už druhé za poslední měsíc, bylo vyjasnění sporných bodů íránského jaderného programu. Mnohé země nevěří tomu, že íránský jaderný program je výhradně civilní, jak tvrdí Teherán.

Řada z nich proto letos dále zpřísnila protiíránské sankce a hovoří se i o možnosti izraelského útoku na íránská jaderná zařízení.

Rusko: Útok na Írán by byla katastrofa

Před podobným scénářem ve středu znovu varovalo ruské ministerstvo zahraničí. "Jakýkoli vojenský scénář proti Íránu by byl katastrofický pro region a pravděpodobně i pro celý systém mezinárodních vztahů," varoval na tiskové konferenci v Moskvě náměstek ministra Gennadij Gatilov.

"Doufám, že Izrael si je vědom případných následků," konstatoval Gatilov. Vyjádřil přesvědčení, že podobná vojenská operace by neměla naději na úspěch.

Rusko ve středu rovněž dalo průchod obavám, že americká vojenská základna v Kyrgyzstánu by mohla posloužit v případě útoku na Írán. USA využívají leteckou základnu Manas na severu země k logistické podpoře svých bojových operací v Afghánistánu.

infografika: Rozložení americké a íránské armády u Perského zálivu

"Nelze vyloučit, že toto zařízení bude využito v případě konfliktu s Íránem," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí v Moskvě Alexandr Lukaševič.

Podle ruské diplomacie by USA mohly kontroverzní íránský jaderný program využít jako záminku pro vojenský útok na tuto zemi, a pak by se mohly snažit ovládnout zásoby zemního plynu v postsovětských zemích ve Střední Asii.

Navzdory hrozbě vojenské úderu ve středu nejvyšší íránský vůdce prohlásil, že jaderná strategie jeho země se nezmění. Ajatolláh Alí Chameneí řekl, že Írán nezmění svůj jaderný program bez ohledu na mezinárodní sankce, vraždy ani jiný nátlak. "Žádná překážka nemůže zastavit jaderné dílo Íránu," řekl ajatolláh.

Teherán ve středu zároveň v souvislosti s protiíránskými sankcemi oznámil, že nebude prodávat ropu žádné společnosti, která tuto surovinu poskytuje Británii a Francii. Reagoval tak na sankce, které na něj za jeho kontroverzní jaderný program uvalily západní země.

Autoři: ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Tak tohle už není ani k smíchu... (uluburu42)
To co tady předvádějí anonymous je fakt trapas. Specielně ten...
právní kvalifikace (liberal shark)
Irán podepsal smlouvu o nešíření jaderných zbraní NPT, tudíž nemůže...
Jaké je přesně znění smlouvy ? JADERNÝCH zařízení, nebo VŠECH zařízení ? (Petr Kohout)
V prvním případě (inspekce pouze jaderných zařízení) nemají inspektoři...
Re: Írán odmítl jadernou inspekci na své základně. Rusko varuje Izrael před útokem (Jirkaj)
To jako že si Izrael vyvinul jaderné zbraně sám?Tomu může věřit...
sám a sám (fakta)
a navíc převážně židovští vědci je vyvinuli pro usa a později...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Volby, ilustrační foto
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do komunálních voleb jde letos 230 tisíc lidí. Nejvíce z nich se jmenuje...
VIDEO
Diváci přicházejí 13. září v Praze na koncert skupiny Kabát k 25. výročí vzniku kapely.
Jan Kubita
Město na koncert věnovalo jeden tisíc korun. Jde o symbolickou částku....
reklama
reklama
reklama