reklama
reklama
16. 2. 2012 | poslední aktualizace: 16. 2. 2012  15:27
Vědci vymysleli ochranný lak na zuby

Lakované zuby. Vědci vymysleli látku, která má ochránit a zkrášlit zubní sklovinu

Brněnští vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) spolupracují na vývoji ultratvrdého laku, který dokáže nahradit přírodní zubní sklovinu. Lak vytvoří na povrchu zubu ochrannou vrstvu. Ve stomatologii by mohl najít široké uplatnění.
dom
dom
Čtěte více o: věda a výzkum | Brno | stomatologie | zuby
Zuby
Zuby
foto: HN - Jiří Koťátko

Stovky pacientů v Česku, Německu a Spojených státech v příštím roce pravděpodobně čeká jedna návštěva zubaře nebo dentálního hygienika navíc. Místo zubní vrtačky však specialisté vezmou do ruky lahvičku s lakem, kterým pacientům zuby natřou.

A budou sledovat, zda speciální ultratvrdý lak skutečně pacientům zuby ochrání a zkrášlí.

Novou metodu ochrany zubní skloviny, která se sama neobnovuje,  představili odborníci ze Středoevropského technologického insitutu (CEITEC) na čtvrtečním dni otevřených dveří Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně.

reklama
Jak lak funguje

Ultratvrdý lak se nanese na povrch zubu, kde se rovnoměrně rozetře. Poté se osvítí polymerační lampou (modré světlo), kterou běžně používají i zubní lékaři. Následně dojde k chemickému procesu polymerace, tedy k vytvrzení laku na zubu. Tím se na zubu vytvoří tvrdá ochranná vrstva, která má stejné vlastnosti a dokáže zub ochránit stejně jako přírodní zubní sklovina.

Speciální ochranný lak dokáže živé zubní tkáně chránit stejně jako přírodní zubní sklovina. "Navíc omezí tvorbu mikrobiálního povlaku zubů a umožní dosažení požadované bělosti zubu dlouhodobě a bez negativních účinků, které na zdraví zubů mají současné metody bělení," uvedl ředitel Ústavu chemie materiálů na brněnské technice a pracovník CEITEC Josef Jančář.

Lak je nyní v druhém kole testování na univerzitě v Řeznu v Německu. Už brzy chtějí vědci podat patentovou přihlášku. V případě schválení podpůrného projektu začne příští rok klinické testování na vybrané skupině pacientů.

Ubude kazů

Umělá zubní sklovina má podle odborníků mnoho výhod, a to jak funkčních, tak estetických. Lze ji použít k dosažení dlouhodobého efektu bílých zubů. Ochrání černé i bílé plomby, a prodlouží tak jejich životnost. Obsahuje antibakteriální činidlo, které snižuje tvorbu kazů a omezuje zápach z úst.

Aplikace laku na zub.

"Sklovina také zlepšuje odolnost žvýkacích ploch zubů proti otěru. Bude se vyrábět jak ve standardizovaných odstínech současných výplňových materiálů, tak ve škále bílých barev pro použití v kosmetické stomatologii," uvedla mluvčí CEITEC Petra Věchtová.

Aplikovat ji ale budou moci pouze odborníci.

CEITEC je společný projekt brněnských vysokých škol a vědeckých pracovišť. Evropská unie přispěla na vybudování laboratoří a dalšího zázemí zhruba pěti miliardami korun. Po dokončení CEITEC zaměstná asi 600 vědců, kteří se budou zabývat výzkumem v oblasti přírodních věd, medicíny, nanotechnologií a pokročilých materiálů.

Autoři: dom, ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Hned bych si zuby nechal nalakovat. (anonym)
To by bylo prima. Nicméně, z principu, ten lak nemůže být opravdu...
V diskuzi na ihned lak nemá pozitivní ohlas (Taky odborník)
je tedy doporučení místních odborníků nutné vzít v potaz a lék...
To je ono! (Jeden z odborníků)
Až na to, že nejde o lék. Drž klávesnici.
to (gratulace)
si mu to teda nandal. pust klavesnici.
Škoda jen, (anonym)
že za aplikaci lahvičky laku v hodnotě dejme tomu pět set korun...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
ODS založila transparentní účet, aby umořila dluh.
Matěj Smlsal
Na transparentní účet, který ODS založila kvůli vysokým dluhům, přišlo...
VIDEO
Michael Douglas přijede do Prahy.
Luboš Kreč
Díky filmovým pobídkám se daří do Česka lákat hvězdy světového formátu. Na...
reklama
reklama
reklama