Syrské město Homs bylo v úterý ráno vystaveno nejsilnějšímu bombardování provládních sil za pět dní. Podle agentury AFP to uvedli aktivisté.

Hlavním terčem se za úsvitu podobně jako v minulých dnech stala čtvrť Bábá Amr. Bombardování bylo hlášeno i ze sousedního města Rastanu. Obě města byla cílem provládních sil i v pondělí, kdy bylo podle aktivistů zabito až 43 lidí.

Jednu z bašt protivládního povstání Homs ve střední Sýrii armáda bombarduje od 4. února. Od té doby zde podle OSN zahynulo více než 300 lidí. Bábá Amr byla ostřelována již minulý týden.

Šéf syrské organizace na ochranu lidských práv Ramí Abdar Rahmán ale AFP řekl, že dnes šlo o nejhorší bombardování za pět dní.

"Průměrně dopadají dvě rakety za minutu," řekl. Podle místního aktivisty je situace v asi milionovém městě tragická. "Jsou tu těhotné ženy, lidé s onemocněním srdce, cukrovkou a především zranění, které není možné evakuovat," citovala jej AFP.

V pondělí večer prý tři aktivisté do města přivezli auto s chlebem či léky. Vůz ale zasáhl granát a všichni shořeli. Členové další aktivistické organizace televizi Al-Arabíju informovali o údajných masakrech spáchaných prý v pondělí syrskými silami na neozbrojených civilistech v Rastanu.

V Bábá Amru prý provládní síly mířily i na vozy s lidmi prchajícími před násilnostmi. Množství lidí včetně žen a dětí přitom zemřelo. Sýrie zakázala působení zahraničních novinářů v zemi a zprávy aktivistů nelze ověřit.

Bezzubá diplomacie

Syrské opoziční síly bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada téměř rok. Krvavé nepokoje v syrských městech si podle neoficiálních údajů OSN vyžádaly kolem 5400, podle aktivistů více než 6000 mrtvých. Režim tvrdí, že bojuje proti teroristickým skupinám.

Mezinárodní snahy zastavit násilnosti v Sýrii zatím nebyly úspěšné. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová v pondělí řekla, že neschopnost dohodnout se na rezoluci o Sýrii v Radě bezpečnosti OSN posiluje Damašek a umožňuje mu pokračovat v útocích na občany a v likvidaci oponentů. V Homsu podle ní armáda zahájila útoky na civilní oblasti bez jakéhokoli výběru.

Muž zachraňuje malé dítě před ostřelovači v Homsu

Rezoluci RB OSN vyzývající Asada k odchodu před více než týdnem vetovali její stálí členové Rusko a Čína. Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy, který se v Pekingu účastní summitu s čínskými představiteli, dnes prohlásil, že všichni členové RB OSN by měli konat v otázce Sýrie.

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý při setkání s šéfem Ligy arabských států (LAS) Nabílem Arabím podle agentury DPA ujistila LAS o podpoře vyjádřila se pro další mezinárodní sankce proti Sýrii.

LAS o víkendu navrhla vyslat do Sýrie mírové jednotky, ale mnoho evropských zemí se k tomuto návrhu staví rezervovaně. Námitky podle AP v pondělí vyjádřila i administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy.