Česká energetická společnost ČEZ prý čelí v Albánii vyšetřování kvůli údajným podvodům a účetním machinacím. Její divize CEZ Shpërndarje účtovala fiktivní pokuty a faktury, aby následně mohla obhájit zvýšení cen elektřiny, napsal v pondělí portál BalkanInsight s odvoláním na úřad albánského generálního prokurátora.

ČEZ informace albánských médií popřel.

"Kromě informací z médií zatím nemáme žádné informace z prokuratury. Můžeme však jednoznačně popřít informace albánských médií, na kterých je údajně vyšetřování založeno," sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Zároveň uvedla, že účetnictví společnosti je pravidelně kontrolováno.

Divize CEZ Shpërndarje se k obviněním a ani k vyšetřování podle serveru BalkanInsight nevyjádřila. Minulý týden v pátek se ale vedení ohradilo proti prohlášení prokuratury. Obvinění jsou prý výsledkem spekulací.

"Celý příběh je vymyšlený, založený na úmyslně překroucených faktech s jediným cílem, a to podat špatný a nepravdivý obraz společnosti," citovala albánská televize Top Channel TV člena představenstva Martina Němečka.

Nadsazené účty a neexistující zákazníci

Vyšetřování podle Top Channel TV zahájily albánské úřady poté, co bývalý zaměstnanec obvinil společnost z podvodných dohod se zákazníky a státem. CEZ Shpërndarje je prý obviněna z nadsazeného účtování odběratelům elektřiny, kterou dodává od státní elektrárenské společnosti KES.

Česká firma prý také vystavila stovky falešných pokut neexistujícím zákazníkům, mnohé sankce uložila i stávajícím odběratelům, kteří o nich ale nebyli informováni. Do sítě prý také "připojila" fiktivní zákazníky. Následně vykázaná velká ztráta měla přimět kontrolní úřad ERE ke zvýšení cen energií.

CEZ Shpërndarje ve vysvětlení z minulého pátku mimo jiné uvádí, že metodu pro výpočet škod stanovuje ERE a že všechny případy, které byly v rozporu s postojem tohoto regulátora, byly zrušeny.

Společnost se ohradila i proti vytýkaným prozatímním smlouvám. Ty jsou podle ČEZ uzavírány s těmi, kteří elektřinu odebírali z nelegální přípojky a kteří se úmyslně vyhýbali novým smlouvám.

ČEZ v zahraničí vydělal už 50 miliard. Investice se mu mají vrátit do dvou let - čtěte ZDE

Společnost rovněž odmítla obvinění, že by záměrně neodpojovala neplatící domácnosti. Penále za zpoždění nesouvisí s tím, kdy je zákazník odpojen, ale počítá se od chvíle, kdy nejsou účty placeny. Se zpožděnými platbami se ČEZ vypořádává podle trestního zákoníku a podle dohody, kterou schválil ERE.

CEZ Shpërndarje rovněž tvrdí, že v posledních letech čelí rozsáhlým nájezdům zlodějů měděných kabelů, které se pak ocitají ve výkupu druhotných surovin. Takové krádeže způsobují obrovské ztráty, uvedla firma.

Loni byla firma CEZ Shpërndarje v Albánii opakovaně pokutována za to, že porušila předpisy pro instalaci elektroměrů. Podle albánského ministerstva hospodářství nebyly prověřeny příslušným úřadem. ČEZ v listopadu pokuty označil za neoprávněné a oznámil, že se proti nim odvolá.

ČEZ koupí většinu v DSO. Potvrzeno albánským parlamentem - čtěte ZDE

ČEZ se rozrůstá do Albánie. Koupí 76procentní tamního distributora - čtěte ZDE