Čeští politici se zbavili možnosti volit prezidenta republiky a tuto pravomoc dali do rukou obyvatel Česka.

Senát ve středu schválil zavedení přímé volby prezidenta a lidé tak budou volit už nástupce současné hlavy státu Václava Klause. Vybírat ho budou na začátku roku 2013, Klausův mandát skončí 7. března 2013. 

Jde o historickou změnu ústavy, kterou senátoři po více než pětihodinové debatě přijali beze změn tak, jak jim ji předložili poslanci.

Návrh podpořilo 49 ze 75 přítomných senátorů. Změna ústavy nabude účinnosti k 1. říjnu. Prezident Klaus, který zavedení přímé volby označil za fatální chybu, na tom nemůže nic změnit. Ústavní novelu totiž na rozdíl od běžných zákonů vetovat nemůže.

Jak se bude volit

Hlavu státu budou moci vybírat všichni voliči podobným systémem, jakým volí senátory, tedy ve dvou kolech. Kandidát na prezidenta bude muset mít podporu petice, kterou podepíše alespoň 50 tisíc občanů starších 18 let, nebo nejméně dvaceti poslanců či deseti senátorů. Přímou volbu bude vyhlašovat předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejím konáním.

Přímou volbu prezidenta nezkomplikoval ani ústavně-právní výbor Senátu, který souhlasil s pozměňovacími návrhy senátorky Jiřiny Rippelové (ČSSD).

Ta minulý týden podala návrhy, v nichž požadovala například oslabit pravomoci prezidenta a posílit jeho odpovědnost při výkonu funkce.

Mnozí členové horní komory se netajili tím, že jim více vyhovovala verze právě s těmito změnami. Procedura však byla taková, že se nejprve hlasovalo o sněmovní verzi. A ta prošla. Jedině kdyby se bývala zadrhla, pak by došlo na pozměňovací návrhy.

V dlouhé senátní rozpravě, při níž vystoupily téměř tři desítky senátorů, se ostře polemizovalo. Odpůrci důrazně před přímou volbou varovali.

On-line reportáž z jednání Senátu ZDE

"Pokud to Senát odsouhlasí, udělá nad sebou kříž a řekne tak, že je k ničemu. Protože dvoukolový systém má cenu, pouze pokud se od sebe liší," řekl například místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).

Místopředseda ČSSD Jiří Dientsbier, který patří k zastáncům přímé volby, však řeči oponentů glosoval s notnou dávkou nadhledu. "Když víme, že občané ČR v přímé volbě odpovědně vybírají senátory a nevolí žádné kašpary, nevím, proč pochybovat o tom, že by odpovědně nevybrali i prezidenta," řekl Dienstbier.

Co přinese novela ústavního zákona?

Volba prezidenta
Doposud:
Prezidenta volily obě parlamentní komory na společné schůzi. Navrhovat kandidáta bylo oprávněno nejméně deset poslanců nebo deset senátorů.
Novela:
Hlavu státu budou volit všichni voliči podobným většinovým systémem, jakým volí senátory. Prezidentem se stane kandidát, který v prvním kole obdrží nadpoloviční většinu hlasů. Pokud se tak nestane, bude se konat za čtrnáct dnů druhé kolo volby, do něhož postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola.
Kandidáta na prezidenta může navrhnout alespoň 50 000 občanů starších 18 let nebo nejméně dvacet poslanců či deset senátorů.

Odvolání prezidenta
Doposud:
Prezidenta nebylo možné zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt. Pouze mohl být stíhán pro velezradu, a to před Ústavním soudem na základě žaloby Senátu. Ústavní soud pak mohl rozhodnout o tom, že prezident ztrácí svůj úřad a způsobilost jej znovu nabýt.
Novela:
Novela rozšiřuje výčet důvodů pro odvolání prezidenta - Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu k Ústavnímu soudu nejen pro velezradu, ale i pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. K přijetí návrhu v Senátu je třeba třípětinové většiny přítomných senátorů a k přijetí souhlasu sněmovny pak třípětinové většiny všech poslanců.

Prezidentská imunita
Doposud:
Trestní stíhání hlavy státu pro trestné činy spáchané po dobu výkonu funkce bylo navždy vyloučeno.
Novela:
Prezidentská imunita je omezena pouze na dobu funkčního období.

Milosti
Doposud:
Prezident mohl mimo jiné nařídit, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo.
Novela:
K platnosti tohoto prezidentova rozhodnutí je třeba spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
14:44
Senát zahájil jednání o přímé volbě prezidenta ČR

Vítejte u on-line reportáže z jednání horní komory parlamentu ČR. Senátoři dnes rozhodnou o návrhu změny ústavního zákona, podle kterého by prezidenta od roku 2013 nevolili politici, ale obyvatelé Česka.

14:54
Ministr Pospíšil představuje návrh na změnu ústavy

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) přednesl senátorům kompletní návrh zákona a odargumentoval, proč by se k návrhu měli přiklonit. Návrh novely už schválili poslanci. Pokud jej schválí i senátoři, bude zbývat už jen podpis prezidenta Václava Klause.

15:01
Systém přímé prezidentské volby počítá s modelem volby senátorů

Návrh, který schválili poslanci a který dnes řeší senátoři, počítá s podobným modelem volby, jaká se dnes aplikuje při volbě do Senátu. Jde o dvoukolovou volbu s tím, že pokud v prvním kole žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupí do druhého kola dva nejúspěšnější kandidáti prvního kola.

15:04
Pospíšil jako obhájce přímé volby

Pospíšil novelu zákona před senátory hájil. Připomněl přitom, že v rámci EU existuje přímá volba prezidenta ve 12 zemích z 20. "Nepočítám ovšem monarchie, ale jen republiky," podotkl Pospíšil. Zdůraznil také, že případný český přechod z nepřímé volby na přímou "není vytržený z kontextu". "Mnoho zemí takzvaného postkomunistického bloku zavedla do svých ústavních pořádků právě přímou volbu, naposledy Slovensko," řekl ministr.

15:08
Kandidáti na prezidenta. Podívejte se, kdo by mohl na Hradě vystřídat Václava Klause

Nový prezident se bude volit na začátku roku 2013. Prohlédněte si snímky těch, kdo by mohli na Hradě vystřídat Václava Klause. Fotogalerie ZDE.

15:23
Rippelová zkritizovala přímou volbu

Senátorka Jiřina Rippelová z ČSSD, která šéfuje Stálé komisi Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury, přímou volbu prezidenta zkritizovala. Podle ní se Česko ocitlo v permanentní volební kampani. "To oslabuje vládu i volební účast. Parlamentní volba Masaryka, Beneše i prezidenta Havla ukazuje, že ne vždy musí při parlamentní volbě dojít ke zvolení kandidátů stranických," uvedla senátorka.

15:26
Pospíšil návrh novely brání

Ministr Pospíšil si ještě jednou vzal slovo a přímou volbu prezidenta znovu hájí. Pospíšil tvrdí, že senátorka Rippelová ve své řeči neuvedla ani jednu chybu, kterou by novela navrhovaného ústavního zákona měla.

15:32
Místopředseda Senátu Pithart před přímou volbou varuje

V obecné rozpravě nyní hovoří místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). Ten před přímou volbou varuje.  "Máme před sebou největší změnu volebního systému od roku 1989. Systém bychom poprvé přetočili do jiného směru vládnutí. Je proto třeba maximální obezřetnosti. Byl bych rád, kdybych se ve svých varováních mýlil," řekl na úvod svého projevu Pithart.

15:57
GLOSA komentátora HN Jiřího Leschtiny

Jiří Leschtina, komentátor HN: "Senátorka Rippelová ve své kritice přímé volby uvádí, že zvolení Masaryka, Beneše a Havla dokazuje, že ne vždy musí být při parlamentní volbě zvolen stranický kandidát. Což ovšem nesedí v případě Beneše, který byl místopředsedou Čs. Strany národně socialistické a výrazně ovlivňoval její politiku. Co se týče Masaryka a Havla, zřejmě ani paní senátorka nepopře, že to byly natolik výrazné a v dané době nepostradatelné osobnosti, že si poslanci nemohli dovolit je nezvolit. To je v současné době neopakovatelná situace. Stejně jako přinejmenším v příští prezidentské volbě nezažijeme kandidáta Masarykova nebo Havlova formátu."

16:00
Pithart: Je smutné, že se poslanci zachovali jako poslíčci nálad

Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) dohovořil. A i v závěru řeči varoval před přímou prezidentskou volbou. Tvrdí, že přímá volba je pouhé vyslyšení přání lidí. "Jenže lidé si také přejí zrušit daně nebo poslat nepřizpůsobivé obyvatele do Indie. A právě proto tu je dvoukomorový parlament, aby k těmto věcem nedocházelo. Je smutné, že se poslanci zachovali jako poslíčci. Jako poslíčci nálad. My se jimi stát nemusíme," apeluje na senátory Pithart, který dodal, že "pokud to Senát odsouhlasí, udělá nad sebou kříž a řekne tak, že je k ničemu. Protože dvoukolový systém má cenu, pouze pokud se od sebe liší."

16:10
Kubera: Přímá volba není výsledkem odborné debaty, ale populistickým krokem

Do kritiky přímé volby se pustil i Jaroslav Kubera z ODS. "Přímá volba není výsledkem odborné debaty, ale populistickým krokem," řekl Kubera a pokračuje v emotivním projevu.

16:22
Kubera: Sněmovna by byla ráda, kdyby Senát neexistoval

"Sněmovna by byla ráda, kdyby Senát neexistoval. Senát ji totiž zdržuje v jejím bohulibém snažení. A není to o tom, kdo má zrovna ve sněmovně převahu," hřímá Kubera. "Nemám ve svém věku zapotřebí se ničemu podřizovat a budu hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Tedy proti přímé volbě," uzavřel Kubera.

16:25
Hovoří senátor Oberfalzer z ODS

Nyní hovoří Jiří Oberfalzer z ODS. Také on se k přímé volbě staví rezervovaně.

16:28
Průzkum HN: Senátoři nakonec přímou volbu odsouhlasí. Podívejte se, jak kdo má hlasovat

Nástupce prezidenta Václava Klause by měli obyvatelé ČR na začátku roku 2013 zvolit v přímé volbě. Vyplývá to ze zjištění serveru IHNED.cz a HN, které se minulý týden ptaly všech 81 senátorů, jak budou dnes pro změnu ústavy hlasovat. Více čtěte ZDE.

16:31
Dienstbier: Lidé vybírají senátory odpovědně, nevolí kašpary. Proč o nich pochybovat při výběru prezidenta?

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier naopak vyzval kolegy ze Senátu k podpoře novely ústavního zákona. "Když víme, že občané ČR odpovědně vybírají senátory a nevolí žádné kašpary, nevím, proč pochybovat o tom, že by odpovědně nevybrali i prezidenta," řekl senátor, podle kterého význam přímé volby tkví v tom, že se lidé vtáhnou do aktuálního dění v zemi: "Lidé přestávají věřit v demokratický systém, proto je důležité, že lidé se budou vtahovat do dění."

16:43
Šéf Senátu: Pokud by se koaliční senátoři postavili proti své vládě, o něčem by to vypovídalo

Milan Štěch (ČSSD) - předseda Senátu v anketě pro IHNED.cz: "Myslím, že přímá volba prezidenta by měla projít, alespoň část našich senátorů vládní návrh podpoří. Přímá volba prezidenta by nemusela projít tehdy, pokud by se koaliční senátoři postavili proti své vládě a to by o něčem vypovídalo."

A jak budou senátoři hlasovat? Na přehlednou tabulku získanou exkluzivním průzkumem IHNED.cz a HN se podívejte ZDE.

16:46
Expert: Na prezidenta může kandidovat znovu i Václav Klaus. Ale ne v roce 2013

V souvislosti s prosazováním přímé volby prezidenta dostal odborník na ústavní právo Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze několikrát otázku, zda by Václav Klaus mohl potřetí kandidovat na funkci hlavy státu. " Odpověď zní, že rozhodně ano. Ale ne v roce 2013," tvrdí Kudrna. Celý jeho odborný komentář najdete ZDE.

16:56
GLOSA Jiřího Leschtiny: O nebezpečí silné politické moci prezidenta

Jiří Leschtina, komentátor HN: "Jednou z nejčastějších námitek proti prezidentskému plebiscitu je tvrzení, že přímou volbou posílíme i politickou moc hlavy státu. Což by mohlo vést až k dvojvládí. To je závažný argument, který použila v posledním vydání týdeníku Respekt i uznáváná ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Jenže není toto nebezpečí stejné, ať už je prezident volen lidmi, nebo parlamentem? Už Václav Havel neváhal, například v době politické krize v roce 1997, zajít na hranu ústavnosti. A co potom Václav Klaus? Co jiného vytvořil, než druhé mocenské centrum, když premiérovi zákazal vyhodit z vlády ministra školství? A cožpak Klaus výrazně neovlivňuje zahraniční politiku této vlády, když Nečase donutil odmítnout smlouvu o fiskální unii a točit tak kormidlem směrem na periferii EU?"

17:01
Čunek stojí o přímou volbu. Nevěří, že se politici od roku 2008 změnili

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL): "Jsem skeptický, že politici změní své chování oproti roku 2008, kdy se také volil prezident." Čunek tak v úvodu své řeči narazil na zákulisní tahanice kolem druhého zvolení Václava Klause prezidentem, kdy proti němu stál ekonom Jan Švejnar. Čunek je pro přímou volbu prezidenta.

17:10
Anketa IHNED.cz: Dokázala by přímá volba přinést lepšího prezidenta? Čtěte názory osobností

Osobnosti odpovídaly v anketě IHNED.cz na otázku, zda by přímá volba dokázala přinést lepšího prezidenta. "Jak říkal Jan Werich (ke svému eventuálnímu zvolení): Byl by to stejný binec, ale byla by větší sranda," parafrázoval psychiatr Radkin Honzák. Další odpovědi čtěte ZDE.

17:24
Senátor Nenutil: Snad se voliči nenechají omámit celebritami nebo ošálit spekulanty

Miroslav Nenutil (ČSSD) - v anketě pro IHNED.cz: "Zvednu ruku pro přímou volbu prezidenta. PS: A budu věřit, že se voliči nenechají omámit celebritami nebo ošálit spekulanty. PSS: Přesto jsem přesvědčen, že přímá volba není to, co by zrovna v tuto dobu mělo trápit naši společnost."

A jak budou senátoři hlasovat? Na přehlednou tabulku získanou exkluzivním průzkumem IHNED.cz a HN se podívejte ZDE.

17:47
Jermář: Nebojme se dát lidem více pravomocí

Kritici a příznivci přímé volby se střídají za řečnickým pultíkem. Nyní hovoří senátor Jaromír Jermář zvolený za Mladoboleslavsko. Ten je pro přímou volbu. "Nebojme se dát lidem více pravomocí. Dvoukolový volební systém v minulosti ukázal, že lze eliminovat případné zvolení extremisty," řekl Jermář. Do rozpravy je přihlášeno dalších pět senátorů.

18:20
GLOSA Jiřího Leschtiny: Argument pro přímou volbu? Vyšachování komunistů

Jiří Leschtina, komentátor HN: "Je zajímavé, že jeden argument ve prospěch přímé volby zatím v debatě nezazněl. A tím je vyloučení ze hry komunistů, jejichž hlasy sehrály rozhodující roli v posledních dvou prezidentských volbách. Mnozí si ještě vzpomenou na hvězdnou hodinu tehdejšího komunistického šéfa Grebeníčka, když se šklebil z balkonu lánského zámku, kam byl pozván po druhém zvolení Václava Klause prezidentem. A právě přítomnost vrchního komunisty na místě, jež je jedním ze symbolů demokracie, kterou KSČ na čtyřicet let přervala, přihrává bod do rukou příznivcům prezidentského plebiscitu."

18:49
Postřeh komentátora HN Petra Honzejka: O Klausově zábavném argumentu

Petr Honzejk, vedoucí názorové rubriky HN: "Nejzábavnější argument proti přímé volbě zatím vymyslel Václav Klaus. Prý povede k hledání Superstar. Inu, nikde se to zatím nestalo, na Slovensku třeba vyhráli postupně Schuster a Gašparovič, což tedy bůhvíjaké hvězdy showbyznysu nejsou. A, pane prezidente, ruku na srdce, nechtěla v roce 2003 ODS narychlo přímou volbu právě proto, že si myslela, že takovou Superstar jste právě Vy? Jo, to byly super časy..."

18:59
Rozprava trvá už tři hodiny

Na půdě Senátu pokračuje rozprava, která trvá tři hodiny. Nyní hovoří Luděk Sefzig z Rokycanska, po něm jsou přihlášeni ještě další tři řečníci.

19:02
Klausův mandát vyprší 7. března 2013

Jen pro připomenutí, v dnešním on-linu to ještě nezaznělo: Mandát nynějšího prezidenta Václava Klause vyprší 7. března 2013.

19:03
Postřeh komentátora HN Petra Honzejka: O Pithartově projevu

Petr Honzejk, vedoucí názorové rubriky HN: "Petr Pithart pronesl jeden ze svých nejlepších projevů. Bohužel si neuvědomil, že nad vší jeho argumentací stojí problém krize důvěry v politiku. Většina voličů (přímou volbu chce 90 procent dospělách příčetných Češek a Čechů) je přesvědčená, že na jejich názor politická třída kašle. Kdyby teď přímá volba, léta slibovaná, padla, mohou se senátoři s filipikami o ústavní rovnováze odstěhovat do střední Asie. Tady je už nikdo nebude poslouchat. Pak by teprve byli zbyteční, jak se bojí Petr Pithart."

19:22
Přemysl Sobotka: Přímá volba vládu neoslabí

Místopředseda Senátu a jeden z možných kandidátů na příštího prezidenta Přemysl Sobotka z ODS: "Už několik let jsem pro přímou volbu. Všechny volby jsou přímé, tak by přímá měla být i ta prezidentská. Vládu to neoslabí, záleží na prezidentovi jako na osobnosti. Pravomoce mít vyšší nebude."

19:42
10 minut pauza, senátoři budou jednat v klubech

Schůze Senátu byla na 10 minut přerušena kvůli jednání senátorských klubů. Pokračovat se bude v 19:51.

19:44
Postřeh komentátora HN Petra Honzejka: O Sobotkově argumentu

Petr Honzejk, vedoucí názorové rubriky HN: "Přemysl Sobotka si myslí, že přímo volený prezident vládu neoslabí. Nejsem si jistý. Co třeba, když bude zvolený kandidát ČSSD s programem "Ne reformám" a následující volby opět vyhraje pravice? A prezident začne aplikovat nulovou toleranci a vetovat všechno, co vláda schválí a protlačí parlamentem? Prostě se to stát může. Jenže, a to je důležité, není to argument proti přímé volbě. Naopak. Dělo se to, v omezené míře, i teď, v případě Václava Klause. A navíc - prezident jako korekce vládních nápadů nemusí být k zahození, zvlášť pokud bude mít vláda většinu i v Senátu."

19:54
Senátoři hlasují o přímé volbě

Senátoři pokračují hlasováním o změně ústavy.

19:54
Senátoři schválili přímou volbu prezidenta

Senátoři schválili přímou volbu prezidenta. Nástupce Václava Klause tak začátkem roku 2013 zvolí obyvatelé České republiky. Ze 75 přítomných senátorů souhlasilo se změnou ústavy 49, 22 senátorů bylo proti.

20:14
Senátoři diskutují o dalších normách, on-line končí

Senátoři nyní diskutují o dalších novelách zákonů a my končíme on-line zpravodajství z jednání o přímé prezidentské volbě. Děkujeme za pozornost.