Kontroly laptopů na hranicích, ani monitorování uživatelů internetu podle premiéra Petra Nečase nehrozilo, přesto vláda ratifikaci smlouvy ACTA pozastavila.

Proti podpisu této smlouvy se postavily statisíce lidí po celé Evropě, včetně Česka. Upozorňovaly, že tak přijdou o svobodné šíření informací.

Vláda Petra Nečase protesty prozatím vyslyšela. "Nechceme v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím," řekl v pondělí premiér.

Kabinet si proto objednal další nezávislé posudky, které jasně řeknou, co by připojení ke smlouvě znamenalo pro reálný život.

"Vidíme to jako velký populismus. Ve chvíli, když se něco nelíbí 'internetové generaci', tak se najednou vláda rozhodne otočit o 180 stupňů a ratifikaci zastavit," reagoval šéf České pirátské strany Ivan Bartoš.

Názor Petra Koubského

Naše země se podpisem mezinárodní obchodní dohody ACTA zavázala k úpravě některých zákonů. Až se tak stane, nebude pro vás internet už nikdy stejným místem jako dřív. A jestli se domníváte, že jde jen o to, jak zakázat nelegální stahování filmů, pak se mýlíte.

Analytik Petr Koubský ve svém článku srozumitelně vysvětluje rizika dohody ACTA - celý text ZDE

"Budeme chtít záruky, že se podepsání podobné tajné smlouvy nebude opakovat v budoucnu. Já doufám, že lidé nezapomínají," tvrdí Bartoš.

Piráti nadále počítají s plánovaným protestem. "Sobotní demonstraci určitě uspořádáme. Minimálně jako oslavu toho, že česká vláda ratifikaci pozastavila. Očekáváme účast minimálně stejnou jako minulý týden. Mohlo by přijít více než tři tisíce lidí," dodal šéf pirátů.

Cílem mezinárodní dohody, ke které se v lednu připojilo 22 unijních zemí včetně ČR, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky.

Celosvětové protesty

Proti dohodě protestují občané v mnoha zemích, vadí jim údajně hrozící omezení svobody internetu. V ČR kvůli podpisu dohody již internetoví aktivisté zablokovali web vlády, Ochranného svazu autorského (OSA), Poslanecké sněmovny a ODS. Dnes vyšlo najevo, že hackeři získali údaje o všech členech Nečasovy ODS.

"Chci zdůraznit, že nikdy ani omylem v ČR nehrozily nějaké kontroly laptopů na hranicích, monitorování uživatelů internetu, nějaké filtrace a podobně. To nehrozilo nikdy ani na okamžik," prohlásil Nečas.

Dohoda začne v českém právu platit teprve poté, co ji ratifikuje parlament. Mnozí poslanci už dali najevo, že "mají s dokumentem velké problémy".