Sběratelka umění Meda Mládková ve středu představila nová díla Františka Kupky ze své sbírky. Rané práce na papíře a několik obrazů doplní expozici Musea Kampa.

41 děl světoznámého umělce koupila Mládková v USA od historičky umění, která díla získala přímo od autora. Mládková uvedla, že Nadace Jana a Medy Mládkových kolekci zakoupila za 500 tisíc amerických dolarů (zhruba 10 milionů korun).

"Na dvě pětiny sumy, tedy 200 tisíc dolarů, poskytl nadaci půjčku ředitel vítkovických železáren Jan Světlík, 40 tisíc dolarů půjčila paní Mládková a přibližně polovinu dala nadace," řekl ministr spravedlnosti a člen správní rady nadace Jiří Pospíšil.

Obrazy přiletěly vládním speciálem

Kupkova díla přivezl do Prahy vládní speciál, v kterém se vracel z návštěvy Spojených států ministr obrany Alexandr Vondra. Mládková díla koupila od Lilli Lonngren Andersové, která působila jako asistentka ředitele newyorského Muzea moderního umění Alfreda Barra. Ten Kupku již v roce 1936 vyzdvihl jako zakladatele abstraktního malířství, později jeho díla pro muzeum i zakoupil.

A tomu právě podle Mládkové předcházel kontakt Andersové s Kupkou, která za ním jela do francouzského Puteaux a několik měsíců strávila ve společnosti slavného malíře. Kupka v Puteaux zemřel v roce 1957. Výrazného odborného zhodnocení svého díla se však nedožil, historici umění jeho význam objevují až od 60. let.

Mezi nabídkami vyhrálo Česko

Americká historička umění měla podle Mládkové několik nabídek na odkoupení Kupkovy kolekce. Rozhodla se, když se dozvěděla, že máme tolik jiných jeho děl, uvedla Mládková. Zda se nově získaná díla jen zařadí do stálé expozice, nebo se pro ně uspořádá zvláštní výstava, ještě není zřejmé.

Soubor obsahuje Kupkova díla z jeho počátků, kdy se ještě věnoval figurální malbě, a také rané abstraktní věci. "Pro nás je ta sbírka důležitá proto, že obsahuje přípravné kresby k našim obrazům," řekla. Významný je obraz tančící dívky v zahradě z roku 1906, který později malíře vedl k abstraktnímu projevu.

Česká aukce zaskočila Londýn. Prodala se téměř všechna díla, zisk je dvojnásobný - čtěte ZDE

Podle kunsthistoriků má urna s popelem Františka Kupky zůstat v Paříži - čtěte ZDE

Stačí půl milionu liber a něco na přihození. Na prodej je Kupkův obraz Bílý kotouč - čtěte ZDE

Kolekce Kupkových děl uložená v Museu Kampa čítá se středečním přírůstkem na 250 děl. Jsou to především práce na papíře - kresby a studie k pozdějším velkým plátnům, a také 12 obrazů. Mezi nimi je třeba Katedrála z roku 1912 nebo Teplá chromatika z téhož roku; ten patří mezi díla, která Kupka vystavil právě před sto lety v Paříži na Podzimním salonu a jimiž se poprvé veřejně prezentoval jako abstraktní malíř. Vývojově významné jsou studie k Vertikálním plánům (1912 - 1913).

Obrazů s tímto názvem je několik, Vertikální plány I vlastní Národní muzeum moderního umění v Paříži, Vertikální plány III má ve své sbírce Národní galerie v Praze (NG) a Vertikální plány modré a červené do loňského roku platily za nejdráže prodaný Kupkův obraz v zahraničí. V roce 1998 se prodal v New Yorku za 18 milionů korun, loni se ale v Londýně prodal za přibližně 36 milionů korun Kupkův obraz Pohyb, spolu s aukční přirážkou a daní cena činí v přepočtu kolem 43 milionů korun.

Aukční rekord: 22,1 mil. Kč

Dosavadním tuzemským aukčním rekordem je Kupkův obraz Élévation (Výšky) IV. V roce 2007 se prodal za 22,1 milionu korun bez aukční přirážky. V dubnu se ale bude v Praze dražit obraz Tvar modré z roku 1913 s vyvolávací cenou 45 milionů korun.

Obraz patří podle odborníků mezi nejlepší díla z Waldesovy sbírky. Tu potomci Kupkova mecenáše Jindřicha Waldese restituovali z NG a před několika lety prodali v aukcích. NG tehdy zpět za 100 milionů korun ta nejlepší díla odkoupila.