Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nařídil zajistit íránským jaderným vědcům speciální ochranu.

K tomuto kroku ho vedla nedávná vražda jaderného vědce z centra pro obohacování uranu, kterou Teherán označil za "teroristický čin", za nímž podle něj stály USA. Šlo už o pátý podobný útok za poslední dva roky.

O vládním rozhodnutí poskytnout zvláštní ochranu všem osobám pracujícím v jaderném sektoru informoval podle polooficiální íránské agentury ISNA první viceprezident Mohammad Rezá Rahímí.

"Vraždy nezabrání pokroku Íránu v jaderné oblasti," citovala jeho prohlášení agentura AFP.

Írán: Byla to práce CIA

Dvaatřicetiletého Mostafu Ahmadího Rošana, který pracoval v centru pro obohacování uranu v Natanzu v provincii Isfahán, zabila minulou středu magnetická bomba připevněná k jeho autu. Teheránské ministerstvo zahraničí následně prohlásilo, že má důkazy o tom, za za smrtí tohoto jaderného vědce stály USA.

"Máme hodnověrné dokumenty a důkazy, že tento teroristický čin plánovala, vedla a podporovala CIA," uvedlo v dopise adresovaném velvyslanectví Švýcarska v Teheránu, které zastupuje zájmy USA v Íránu.

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová takové obvinění popřela. Odpovědnost za Rošanovu smrt odmítl také Izrael, na jehož adresu v minulosti padala z Teheránu při podobných akcích obvinění.

Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání v pondělí oznámil, že v souvislosti s atentátem na Rošana bylo zatčeno několik osob a vyšetřování případu pokračuje. Mluvčí ministerstva zahraničí Ramín Mehmanparast ale dnes podle AFP řekl, že nemá o "těchto zatčeních žádné informace".

Íránský jaderný program je už několik let jádrem sporu mezi Teheránem a mezinárodním společenstvím, které se obává, že Írán usiluje o získání jaderné zbraně. Teherán to kategoricky popírá a tvrdí, že uran potřebuje pro svou jadernou energetiku, zdravotnictví a výzkum.