reklama
reklama
17. 1. 2012 | poslední aktualizace: 17. 1. 2012  15:12
Z Liberce do čela Pozemkového fondu

Zika mohl být Topolánkovým nástupcem. Teď podivně vládne miliardovým pozemkům

Jak se stal neúspěšný politik předsedou instituce, která spravuje miliardový majetek státu? Přestože nemá Radim Zika potřebnou kvalifikaci, je šéfem Pozemkového fondu. Do čela mu pomohly dobré vztahy s lídry ODS. Kritika jeho práce však začíná nabývat na síle.
Čtěte více o: Pozemkový fond | pozemky | ODS | Zika Radim
Radim Zika
Radim Zika
foto: archiv HN - Filip Jandourek

Přesně do pondělí 23. listopadu 2009 nepřesáhl význam Radima Ziky hranice Libereckého kraje: zapálený fanoušek i hráč hokeje, bývalý náměstek hejtmana - a také lídr kandidátky, který zdejší ODS přivedl po fatální porážce v krajských volbách do opozice.

To listopadové pondělí ale tehdejší šéf občanských demokratů Mirek Topolánek zmínil Ziku jako jednoho ze svých možných nástupců. "Korunních princů", jak se Topolánkovým nečekaným favoritům hned začalo říkat.

Jednačtyřicetiletý Zika ve straně navzdory Topolánkově předpovědi nezazářil. Ale zato dnes v roli šéfa státního Pozemkového fondu rozhoduje o miliardách.

reklama

Úřad je schovaný v nenápadné uličce na pražském Žižkově. Zika se však v poslední době nechtěně stará o to, aby se o něm hodně mluvilo. Jako poradce si platí kamarády z ODS. Chtěl utratit 140 milionů za externí právníky. Přivedl si do úřadu svého známého podezřelého z machinací s pozemky. A teď, jak zmapovaly HN, je podepsaný pod privatizací lukrativních parcel v Jizerských horách.

Kde se ale tenhle muž, dnes ve dvojí roli mocného státního úředníka a politika, vlastně vzal? A proč se o jeho aférách v čele vlivného a bohatého úřadu téměř nemluví?

Kdo je Radim Zika

Se Sobotkou v zádech

Absolvent textilní průmyslovky v Liberci vstoupil do ODS v roce 1997. Začal vzápětí pracovat jako asistent pro místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku. Od té doby se mu také říká "Sobotkovo dítě".

Překvapivá funkce

V roce 2009 si Ziku vybírá za nového šéfa Pozemkového fondu tehdejší ministr Petr Gandalovič. Zika o post nemusí soutěžit, je jmenován bez výběrového řízení.

Místa pro kamarády

Zika si do nového působiště přivádí své známé z Liberce: například ze své bývalé asistentky dělá náměstkyni fondu, další někdejší spolupracovnici z kraje dává také manažerskou funkci.

Zakázky a plýtvání

Loni na podzim Ziku kritizovali úředníci z ministerstva financí. Fond má letos zaniknout, přesto Zika chtěl utratit 140 milionů za právníky a 500 milionů za stavební práce.

Byl Sobotkovým asistentem

Pro Zikovu kariéru je důležitý rok 1997. Vrací se, jak píše ve svém oficiálním životopisu, "z pracovních pobytů v zahraničí" (podle Lidových novin se živil jako číšník) a vstupuje do ODS.

Stává se na čtyři roky asistentem místopředsedy senátu Přemysla Sobotky. Pak už stoupá rychle: krajský radní pro životní prostředí, místopředseda liberecké ODS a po volbách v roce 2004 i náměstek krajského hejtmana.

Velký vzestup, ale pořád nic, čím by Zika překročil hranice města pod Ještědem. V roce 2008 ale prohrává v čele kandidátky krajské volby a nedlouho poté si ho ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) vybírá za předsedu Pozemkového fondu.

Zika nemusí projít konkurzem, nikdo neověřuje, jestli na funkci má a zda agendě úřadu rozumí. Sám vysvětluje, že o místo nestál, ale když už tedy tahle nabídka přišla...

Přišel zastavit "megamrhání"

O rok později se - po změně struktury fondu - stává na návrh ministra úřednické vlády Jakuba Šebesty ředitelem celé instituce.

"Odůvodňoval to tím, že v úřadu jsou megaprůsery. Mrhalo se stamiliony. Já jsem s tím na rozdíl od všech expertů dokázal něco udělat," odrážel Zika loni otázky na svoji kvalifikaci - soukromou politologickou školu v Kolíně a Metropolitní univerzitu v Praze, obor evropská studia.

Tady je nutná odbočka k objasnění, proč je Pozemkový fond tak důležitý. Zjednodušeně: spravuje státní půdu, vrací pozemky zabavené za minulého režimu komunisty a prodává parcely soukromníkům. Každý rok se zbaví pozemků za 15 miliard, navíc mu patří i budovy a byty.

Autoři: Vojtěch Blažek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Zika mohl být Topolánkovým nástupcem. Teď podivně vládne miliardovým pozemkům (anonym)
Je Zika opravdu dítětem Přemysla Sobotky (ODS)? To by potom leccos...
Zika mohl být Topolánkovým nástupcem. Teď podivně vládne miliardovým pozemkům (anonym)
Tak to je jasné, Gandalovičovo - Topolánkovic tupé prasátko Zika,...
Zika mohl být Topolánkovým nástupcem. Teď podivně vládne miliardovým pozemkům (anonym)
Mr. Zika byl známý jako velký hlupák už na liberecké radnici,...
Autore, (Vladimír)
to je smůla, že to písmo musí být tmavé a ne rudé, jako ta kaše...
ODS byla hned od počátku založena jako zlodějská banda.... (Spíše korupčních princů, když měl být nástupcem Tupolánka...)
....ale Klaus-Topolánkova zlodějská banda dovedla zlodějiny k...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama