Další lidé mají v budoucnu stanout před soudem v souvislosti s kauzou bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františka Chvalovského, který už dříve dostal nepravomocně desetiletý trest za stamilionové úvěrové podvody na Komerční bance (KB) z konce 90. let.

Pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ) v prosinci předalo Městskému soudu v Praze obžalobu na někdejší šéfku odboru financování obchodů KB Jiřinu Kaplanovou a další čtyři bývalé úředníky banky. Žalobci pětici viní z toho, že se na podvodech Chvalovského a spol. podílela. Za to hrozí exúředníkům KB pět až deset let vězení, řekla mluvčí VSZ Iva Vojtková.

"Státní zástupce ve shodě s předchozím návrhem policejního orgánu podal obžalobu na pět osob. Jedna z nich je bývalá ředitelka odboru 3050 (financování obchodu) centrály Komerční banky a čtyři další jsou její podřízení. Všechny tyto osoby byly obžalovány pro trestný čin úvěrového podvodu," uvedla Vojtková.

Na koho byla obžaloba podána, neupřesnila. Podle informací ČTK jde vedle Kaplanové o Ivanu Neuhäuslovou, Klaudii Nerglovou, Evu Žižkovou a Zdeňka Husara.

Kaplanová a spol. se podle žalobců v letech 1998 až 1999 podíleli na uzavírání úvěrových smluv s firmami kolem Chvalovského, aniž například zohlednili rizikovost obchodů, a při uzavírání kontraktů uvedli nepravdivé údaje. Podíleli se tak prý na škodě, která bance vznikla - v celkové výši a v přepočtu téměř 1,5 miliardy korun.

"Věc byla podle rozvrhu práce přidělena konkrétnímu soudci, po prostudování devadesáti stran obžaloby bude rozhodnuto o dalším postupu," řekla ČTK mluvčí městského soudu Martina Lhotáková.

Státní zastupitelství v listopadu podle Vojtkové také rozhodlo o částečném zastavení stíhání.

"Státním zástupcem VSZ v Praze bylo dne 9. listopadu 2011 vydáno usnesení o zastavení trestního stíhání z toho důvodu, že bylo shledáno, že pro část jednání není některé obviněné na místě postavit před soud. Vzhledem k tomu, že usnesení o zastavení trestního stíhání zatím není v právní moci, nelze uvést další podrobnosti," řekla ČTK Vojtková.

Koho se zastavení stíhání týká, neupřesnila, v obžalobě ovšem nefigurují zbylé dvě původně obviněné - Pavla Puršová a Hana Suntichová.

"Pouze jsme plnili pokyny," tvrdí Kaplanová a spol.

PRŮBĚH PŘÍPADU

Na mnohamiliardové podvodné úvěry se v Komerční bance přišlo koncem roku 1999.

Banka nejdříve zjistila, že přišla o více než osm miliard, které půjčila rakouské firmě B.C.L. Baraka Alona.

O dva měsíce později objevila, že jí také chybí více než dvě miliardy, které poskytla velkouzenáři Chvalovskému.

Oba si na profinancování svých obchodů půjčovali od odboru, který vedla Kaplanová. Obchody ale byly vesměs fiktivní.

Od té doby se u soudů vleče případ bankovních úředníků, kteří úvěry Chvalovskému poskytovali.

U pěti z nich v čele s Jiřinou Kaplanovou soud sice již v létě 2006 vynesl verdikt - Kaplanové dal pětileté vězení, u zbytku upustil od potrestání - ale před třemi roky Vrchní soud v Praze celý verdikt zrušil a případ vrátil na začátek.

Policie musela všechny bankéře obvinit znovu, protože původní stíhání bylo nezákonné. Policisté v něm totiž podle soudu řádně nepopsali, čeho se bankéři měli dopustit.

Kaplanová a spol. už v minulosti v této kauze před soudem stáli. Od počátku vinu odmítali s tím, že vždy pouze plnili pokyny a rozhodnutí vedení banky. Obžalobu označovali za nepravdivou.

 

Pražský městský soud v srpnu 2006 uložil Kaplanové pětiletý trest. Z úvěrového podvodu uznal vinnými také Neuhäuslovou, Nerglovou, Žižkovou a Husara, od jejich potrestání ale upustil. Puršovou a Suntichovou osvobodil. Odvolací Vrchní soud v Praze pak ale v neveřejném jednání rozsudek zrušil a kauzu vrátil na počátek, policie musela úředníky dokonce znovu obvinit.

Koncem loňského června padl nepravomocný verdikt v samotné kauze Chvalovský. Soud exšéfovi ČMFS uložil za stamilionové úvěrové podvody desetiletý trest vězení. Nepodmíněné tresty od šesti do osmi let vyměřil trestní senát i zbylým čtyřem mužům.

Obžalovaní si podle soudu od KB nabrali úvěry v celkové výši téměř 1,5 miliardy korun. Podle verdiktu předstírali, že půjčené peníze půjdou na financování jejich obchodů, platili jimi ale něco úplně jiného, především své předchozí dluhy. Bance podle soudu způsobili škodu skoro 1,4 miliardy. Všichni vinu popírají. Městský soud v Praze zároveň konstatoval, že se na úvěrových podvodech podíleli i Kaplanová a spol.

Kaplanová s Neuhäuslovou jsou stíhány i v souvislosti s kauzou miliardových ztrátových obchodů banky s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona. Policie je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Státní zastupitelství loni v srpnu podalo Obvodnímu soudu pro Prahu 1 obžalobu, ten však koncem září rozhodl o zastavení jejich stíhání.

Nadřízený městský soud pak ale usnesení zrušil. "Městský soud v Praze svým rozhodnutím zrušil rozhodnutí zdejšího soudu o zastavení trestního stíhání a uložil, aby soud o věci jednal a rozhodl," řekla mluvčí obvodního soudu Michaela Wenzlová.