Německý prezident Christian Wulff čelící aféře kolem podezřelé půjčky na dům ve středu potvrdil, že navzdory tlaku politiků a médií nehodlá odstoupit.

Ve čtvrthodinovém rozhovoru, který zařadily obě německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF do svého středečního hlavního vysílacího času, Wulff zdůraznil, že si je vědom své odpovědnosti. Polovina Němců by si podle průzkumu přála, aby Wulff odešel.

"Rád svou odpovědnost přijímám," prohlásil prezident v předtočeném interview podle agentury DPA. Zdůraznil ale, že si není vědom pochybení při výkonu úřadu, který prý zastává rád.

Wulff, spojenec německé kancléřky Angely Merkelové, se dostal pod palbu kritiky v prosinci, kdy německý tisk zveřejnil informace o velmi výhodné půjčce ve výši 500.000 eur (přes 12,7 milionu korun), kterou nynější prezident ještě jako dolnosaský premiér získal od manželky podnikatele Egona Geerkense, což tehdy nepřiznal.

Wulff ve středečním rozhovoru prohlásil, že by nechtěl být prezidentem v zemi, kde si člověk nemůže půjčit peníze od přátel.

Telefonát do Bildu

Nový rozměr dostala aféra po Novém roce, když vyšlo najevo, že prezident osobně vyvíjel tlak na šéfredaktora nejčtenějšího německého deníku Bild Kaie Diekmanna, aby chystaný materiál o půjčce nezveřejňoval. Odstoupení po něm žádají už i někteří politici vládní koalice.

Prezident v dnešním rozhovoru podle agentury DPA přiznal, že "telefonát šéfredaktorovi deníku Bild byla vážná chyba", které lituje a za kterou se už Diekmannovi také omluvil.

Prezident však popřel, že naléhal, aby příslušný článek nevyšel vůbec, ale aby bylo jeho otištění s ohledem na jeho zahraniční cestu na Blízkém východě odloženo o den. Podle Wulffa by mělo být lidsky pochopitelné, že musí chránit i svou rodinu. "Jsou tu také lidská práva - dokonce i pro prezidenta," dodal Wulff.

Rozhovoru s prezidentem dnes na německých televizích musely v hlavním vysílacím čase od 20:15 ustoupit původně plánované pořady. ARD tak posunula začátek premiéry filmové adaptace románu Pavla Kohouta Ta dlouhá vlna za kýlem.

Upadající popularita

Merkelová ve středu ještě před televizním rozhovorem dala najevo, že i nadále oceňuje Wulffovu práci, ale také ona prý očekává, že hlava státu okolnosti aféry jednoznačně vysvětlí.

Podle aktuálního průzkumu televize ARD se 50 procent Němců domnívá, že by měl Wulff odstoupit, 47 procent si myslí, že v úřadu může zůstat. Agentura dpa připomněla, že průzkum se konal ještě před středečním rozhovorem.

Ukazuje se ale, že prezidentova podpora den za dnem klesá. V pondělí se pro to, aby zůstal v úřadu, vyslovilo 63 procent respondentů, jeho demisi chtělo 34 procent lidí. Ještě několik dnů před Vánocemi s jeho odchodem souhlasilo jen 26 procent dotázaných.

Wulff, jenž je prezidentem 18 měsíců, se už před Vánocemi za nepřiznanou půjčku omluvil, ale odstoupit odmítl. Kromě půjčky musel mimo jiné vysvětlovat své soukromé prázdninové pobyty u přátel z podnikatelských kruhů.

Předchozí prezident Horst Köhler odstoupil předloni v červnu kvůli svému kontroverznímu výroku, v němž naznačil, že by Německo mělo využít svou přítomnost v Afghánistánu k podpoře svých obchodních zájmů.