Druhým dnem uzavřela Severní Korea slavnostní pohřeb vůdce Kim Čong-ila, který zemřel 17. prosince ve věku 69 let. Čtvrteční obřad začal veřejným prohlášením jeho následníka a syna Kim Čong-una za "nejvyššího vůdce" vládnoucí strany, armády a lidu.

V centru Pchjongjangu se k uctění památky komunistického diktátora shromáždily statisíce lidí, které vyslechly z tlampačů projevy nejvyšších činitelů.

Podle agentury AP začal obřad na Kim Ir-senově náměstí tichým uctěním zemřelého, při němž měli lidé sklopeny hlavy. Ceremoniální hlava státu Kim Jong-nam pak davu oznámil postavení nového vůdce a prohlásil, že Kim Čong-un zdědil po svém otci "ideologii, charakter a věc revoluce".

Nový vůdce přitom hleděl z balkónu Velké lidové studovny se sklopenou hlavou, obklopovali jej nejvyšší straničtí a armádní představitelé a nablízku měl i Kim Čong-ilovu mladší sestru.

"Velké srdce soudruha Kim Čong-ila se zastavilo," řekl Kim Jong-nam, který je předsedou stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění. "Kimova smrt je největší a nejnepředstavitelnější ztrátou pro naši stranu a revoluci," dodal.

"To, že velký soudruh Kim Čong-il plně vyřešil otázku nástupnictví, byl jeho nejvelkolepější počin," řekl Kim Jong-nam, který je předsedou stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění.

Za "nejvyššího vůdce" a "velkého následníka" již Kim Čong-ina označovala v minulých dnech státní média, formálně by jej ale v čele země měly potvrdit nejvyšší stranické, parlamentní a vládní orgány.

Nejasná budoucnost

Kim Čong-il podle oficiální zprávy zemřel 17. prosince a Kim Čong-ina vybral za následníka v loňském roce. Svět sleduje obřad v naději, že spatří náznaky dalšího vývoje v izolované zemi disponující jadernými zbraněmi. Analytici budou hledat signály naznačující, zda strana a armáda plně přijmou dalšího příslušníka "kimovské dynastie" a kdo bude spolu s ním vládnout.

Kim Čong-il byl absolutním vládcem jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi. Zprávu o jeho smrti Pchjongjang zveřejnil až po dvou dnech.

Dalších deset dní se před podobiznami zesnulého vůdce v mrazivém počasí klaněly a plakaly statisíce lidí. Ve středu začal mohutný pohřeb, z něhož severokorejská státní televize vysílala několikahodinovou jízdu kolony provázející pohřební vůz pchjongjangskými ulicemi plných teatrálně naříkajících lidí.

Součástí čtvrtečních ceremonií je smuteční obřad, dělová salva a tři minuty ticha. Lokomotivy a lodě uctily památku vůdce troubením a houkáním sirén.