Japonská vláda v úterý rozhodla o uvolnění desetiletí platného embarga na vývoz zbraní. Jak napsala agentura DPA, tento krok souvisí do značné míry s vojenskými ambicemi Číny a rostoucí hrozbou Severní Koreje. Země bude moci nově poskytovat zbraně pro humanitární mise a spolupracovat s jinými státy na vývoji a výrobě zbraní.

Důvodem uvolnění embarga přijatého v roce 1967 je zejména problematická situace zadluženého japonského hospodářství, které potřebuje nové tržní příležitosti a snaží se lépe využít svůj rozpočet na obranu, konstatovala agentura Reuters.

Japonsko doposud dodržovalo tři zásady vývozu zbraní. Nevyváželo zbraně do komunistických zemí, do zemí, proti nimž uvalila OSN embargo, nebo do zemí, které byly zapleteny do mezinárodních konfliktů. Hlavním motivem regulace bylo zachování obrazu Japonska jako pacifistického státu, který se snaží zabránit mezinárodním konfliktům, prohlásil mluvčí vlády Osamu Fudžimura.

Koncepce aktivní obrany

Tyto principy budou stále platné, nicméně embargo na vývoz zbraní bude zmírněno tak, aby země mohla spolupracovat v oblasti obranného průmyslu, informovala DPA. Tokio se odvolává rovněž na před rokem přijatou novou koncepci obranné politiky, takzvané aktivní obrany, a nový trend ve výrobě zbraní, podle kterého země spolupracují na jejich vývoji ve snaze ušetřit.

Uvolnění embarga zároveň neznamená, že začne Japonsko otevřeně prodávat zbraně japonské výroby. Vývoz bude limitován pouze na strategické partnery jako jsou Spojené státy, upozorňovalo Tokio podle Reuters.

I když je Japonsko šesté na světě ve výdajích na zbrojení, platí většinou dvojnásobek co ostatní země, protože místní výrobci mohou plnit jen malé objednávky za vysoké ceny. Současný krok by tak mohl Japonsku pomoci zvýšit efektivnost výroby, která bude důležitá vzhledem k rostoucím výdajům na obranu v Číně. Ta svůj vojenský rozpočet letos zvýšila o 12,7 procent.