Kim Čong-il zemřel v sobotu na srdeční infarkt, uvedla oficiální severokorejská agentura KCNA. Příčinu smrti potvrdila i nedělní pitva. Zemřel ve vlaku kvůli "velké duševní a fyzické zátěži" během "velmi intenzivní inspekci v terénu", uvedla dále státní média.

Vůdce stalinistického státu zemřel 17 let poté, co převzal vládu po svém zesnulém otci a prvním vůdci KLDR Kim Ir-senovi.

Jeho syn Kim Čong-un, který je označován za nástupce, stanul v čele výboru, jenž má připravit pohřeb. Politicky málo zkušený mladý muž má převzít zbědovanou zemi, v níž si vládnoucí dynastie vypěstovala silný kult osobnosti.

Pravděpodobně 27letý Kim Čong-un byl loni v září uveden do širšího vedení Korejská strany práce, čímž jej otec prakticky jmenoval svým nástupcem.

Atmosféra v Pchjongjangu je pochmurná, lidé se přímo na ulici rozplakali, uvádí severokorejská agentura a dodává, že země, její obyvatelé a armáda "musí věrně ctít váženého soudruha Kim Čong-ila". "Pod vedením soudruha Kim Čong-una musíme proměnit smutek v sílu a odvahu a překonat současné potíže," uvedla.

Pchjongjang rovněž oznámil, že Kimovo tělo bude vystaveno v mauzoleu Kumsusan, někdejším prezidentském paláci Kim Ir-sena. Období národního smutku bude trvat do 29. prosince.

Bílý dům zprávy z KLDR bedlivě sleduje

Jihokorejská agentura Jonhap oznámila, že armáda v sousední Jižní Koreji byla uvedena do stavu pohotovosti. Jihokorejský prezident I Mjong-bak svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu. Mimořádné zasedání vlády chystá i Japonsko a Bílý dům uvedl, že zprávy z KLDR bedlivě sleduje.

Napětí na Korejském poloostrově se vyostřilo poté, co severokorejská armáda v březnu roku 2010 potopila jihokorejskou válečnou loď a v listopadu téhož roku odstřelovala ostrov patřící Jižní Koreji.

Zdraví severokorejského prezidenta bylo dlouho nalomené, v roce 2008 pravděpodobně utrpěl mozkovou mrtvici. Má se za to, že Kim trpěl cukrovkou a onemocněním srdce.

Kim se na záběrech z nedávné cesty do Číny a do Ruska a také z četných cest po své zemi v poslední době působil poměrně čile, soudí agentura AP. Také ale připomíná, že severokorejský vůdce si liboval v kouření doutníků, pití koňaku a potrpěl si na vybrané jídlo.

O "Drahém vůdci", jak byl Kim Čong-il ve vlasti titulován, se však ví jen málo, stejně jako o vývoji v KLDR, která patří mezi nejizolovanější státy světa, navíc s jaderným programem.