Britsko-americký novinář a spisovatel Christopher Hitchens, který se proslavil zejména svou protináboženskou knihou Bůh není veliký, zemřel ve čtvrtek ve věku 62 let na zápal plic a na komplikace spojené s rakovinou jícnu. Ve svém posledním článku zapochyboval nad přínosem léčby své smrtelné nemoci.

"Trochu jsem přestal zastávat prohlášení 'Co tě nezabije, to tě posílí'," napsal Hitchens pro časopis Vanity Fair. I když mu prý nákladná léčba rakoviny prodloužila život, znovu by si ji nevybral, aby se vyhnul bolestem, které mu způsobovala.

 

"Pamatuju si, jak jsem se díval na své nahé tělo, které mi od krku po pupek pokrývala intenzivní červená vyrážka způsobená radiací. Šlo o výsledek měsíčního bombardování protony, které z mého těla vypálily všechnu rakovinu," pokračuje Hitchens ve svém posledním eseji.

Článek v anglickém originále si můžete přečíst ZDE

"A pak mě přepadla zlověstná myšlenka: Kdyby mi o tomhle řekli předem, podstoupil bych znovu léčbu?" ptá se zesnulý novinář v reakci na nesnesitelné bolesti, které mu zákroky způsobovaly. Na svou otázku si odpovídá spíše záporně, i když při tom připouští, že nebýt léčby, nebyl by již mezi živými.

"Nelze popřít, že jsem teď mnohem slabší, než jsem byl tehdy," uzavírá Hitchens svou polemiku s německým filosofem Friedrichem Nietzschem a jeho slavným citátem. Člověk si podle něj ve chvílích fyzického utrpení spojeného se smrtelnou chorobou nepřeje zemřít důstojně, ale touží být už mrtvý.

Zatčen v Praze kvůli Chartě 77

V mládí Hitchens patřil mezi oddané trockisty, přičemž procestoval řadu komunistických zemí, včetně Československa. Bojoval za ideály Pražského jara a v sedmdesátých a osmdesátých letech byl členem komise, která pomáhala našim disidentům publikovat knihy.

V roce 1988 ho v Praze zatkli kvůli účasti na setkání se stoupenci Charty 77, které vedl Václav Havel. "Když jsem se zeptal, proč mě zatýkají, řekli mi, že není třeba znát důvod," popisoval Hitchens dramatický okamžik ve své knize Hitch-22.

V pozdějších letech patřil mezi výrazné stoupence administrativy bývalého prezidenta USA George Bushe v otázce vyslání vojáků do Iráku a Afghánistánu. Na druhou stranu ale byl kritikem americké vlády kvůli kontroverzním vyšetřovacím metodám používaným u osob podezřelých z terorismu.

Sám před třemi lety dobrovolně podstoupil waterboarding, který američtí vyšetřovatelé používali a který vyvolává ve vyslýchaném dojem, že se topí. "Pokud waterboarding není mučením, pak nic jako mučení neexistuje," řekl tehdy Hitchens.

Vyvolal pozornost mimo jiné i při loňské návštěvě papeže Benedikta XVI. v Británii. Tehdy vyzýval k zatčení papeže, jehož obviňoval ze zločinů proti lidskosti kvůli Benediktovu údajnému podílu na krytí pedofilních kněží.