Za přítomnosti prezidenta palestinské autonomní správy Mahmúda Abbáse byla v úterý před pařížským sídlem Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) vyvěšena palestinská vlajka. Podle komentářů jde o důležitý symbolický moment v úsilí palestinské samosprávy o získání samostatnosti.

Ačkoli se ceremonie vztyčení vlajky za doprovodu palestinské hymny konala v dešti, provázely ji projevy radosti mezi shromážděnými Palestinci.

"Toto přijetí (do UNESCO) je prvním uznáním Palestiny. Je dojemné vidět dnes viset naši vlajku v objektu OSN," prohlásil Abbás. Potvrdil, že bude dál na půdě Rady bezpečnosti OSN prosazovat členství Palestiny v samotném OSN.

Za nového člena UNESCO byla Palestina přijata navzdory odporu řady zemí, zejména Spojených států a Izraele. Pro přijetí se koncem října vyslovilo 107 členských států, proti bylo 14 zemí včetně Česka. Členství také umožňuje Palestincům žádat o zapsání dvacítky svých historických a náboženských míst na seznam světového dědictví.

Rozzlobený Washington po hlasování zmrazil své finanční příspěvky pro UNESCO, čímž organizace přišla o 22 procent svého rozpočtu. To přimělo vedení UNESCO přijmout drastická úsporná opatření.

Palestinci nyní usilují o plnoprávné členství v OSN, ale Washington upozornil, že bude v Radě bezpečnosti takový krok vetovat. A to dokud nebude dosaženo izraelsko-palestinské mírové dohody, čemuž nyní brání hlavně spor o židovské osady na palestinském území.

Abbás v Paříži prohlásil, že Palestinci vyvíjejí úsilí k obnovení mírových jednání s Izraelem, ovšem toto jednání stále podmiňují zastavením budování izraelských kolonií. To Izrael odmítá.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který se s Abbásem setkal a jehož země hlasovala pro členství Palestiny v UNESCO, se domnívá, že Palestinci by nyní neměli usilovat o hlasování v RB, ale na Valném shromáždění OSN, kde hlasují všechny členské země a kde žádný stát nemá právo veta.

V Radě bezpečnosti by Palestina získala většinu

Palestinci by zde podle agentury AFP získali určitě většinu, ale podle pravidel OSN by tím nezískali členství, jen status "pozorovatelské země" namísto dosavadního statusu "pozorovatelské entity".

"Přijetí do UNESCO je signálem na cestě k uznání palestinského členství v OSN. Ovšem zvolíme pro to správný okamžik a správnou situaci. Chceme, aby se jednalo o vhodnou dobu," řekl Abbás bez dalšího upřesnění.