reklama
reklama
9. 12. 2011 | poslední aktualizace: 9. 12. 2011  05:06
ZDANĚNÍ HAZARDU

Hazard přijde o malou domů

Marie Valášková
Marie Valášková
redaktorka
foto:

Loterijním společnostem už zbývá jen pár posledních dní, kdy budou moct samy rozhodnout, kam pošlou peníze na veřejně prospěšné účely. Pak o oblíbenou praxi, během které mizely desítky milionů, přijdou.

Senátoři totiž včera přehlasovali sněmovnu a opravili poslanecké chyby ve zdanění hazardu. Výnosy z daně i ze speciálního loterijního odvodu by tak měly dostat jen obce a stát. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) výměnou za to poslal v rozpočtu miliardu na sport, kulturu a sociální projekty.

reklama

"Předpokládám, že sněmovna naši verzi schválí. Zákon pak samozřejmě ještě může zdržet pan prezident, kterému zbude krátká lhůta na posouzení. S tím jsme však počítali a přijali znění, podle kterého nová pravidla mohou začít platit kdykoliv během roku," řekla senátorka z klubu TOP 09 Soňa Paukertová.

Spory o to, co bude od ledna

Jenže právě kolem toho, kdy by v případě zdržení zákona nebo prezidentského veta začala nová pravidla platit, jsou poslední spory a nejasnosti. Zatímco senátoři i Kalousek tvrdí, že by začala platit hned po definitivním schválení, někteří poslanci to vidí jinak. "Nevěřím tomu, že to pan prezident vetuje, protože jeho hlavní argument pro poslední veto bylo krácení peněz na sport a kulturu, což je splněno. Pokud by to ale přece jenom vetoval, bude od ledna platit Farského novela loterijního zákona," řekl rozpočtový expert Věcí veřejných Michal Babák. Zmíněná novela přitom nechává hazardu možnost dělit dál část peněz a přenáší na ministerstvo financí odpovědnost za veškerou kontrolu.

Babákův názor na případný roční odklad nových pravidel je zajímavý proto, že právě on ve sněmovně vymyslel pozměňovací návrh, který hazardu nechával možnost dál dělit třetinu svého odvodu. Jeho varianta sněmovnou vzápětí prošla a až teď ji opravil Senát.

Babák však není sám, kdo tvrdí, že v případě zdržení by nová pravidla platila až za rok. Stejně to vidí i šéf sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek z ODS, který pro Babákův návrh hlasoval. "Neumím si představit, že by se pak během roku měnila pravidla a začalo by platit něco jiného. Ani účetně to není možné, bavil jsem se o tom i s experty ministerstva financí," řekl HN Suchánek.

Oba poslanci se však shodují, že senátní varianta sněmovnou projde. Ostatně poslanecké varianta, vstřícná hazardu, ani platit nemohla. Zákonodárci v ní totiž nadělali chyby, kvůli kterým by loterie příští rok nemusely státu skoro nic odvádět. Senátoři z ČSSD proto na žádost vlády návrh opravili, přestože nesouhlasí s daňovou reformou, která je jeho součástí.

Tlačily desítky sdružení

Schvalování zákona provázela tradičně silná lobby, o které veřejně mluvilo hned několik senátorů.

"Na mě se stejně jako na vás obracely desítky zástupců neziskových organizací a dalších, kteří vysvětlovali, že peníze z hazardu potřebují," popsal senátor za ODS Pavel Eybert. Vzápětí na plénu předložil vlastní pozměňovací návrh, který by hazardu zachoval možnost dál dělit peníze. Jeho návrh však nezískal téměř žádnou podporu.

Nejsilnější tlak během schvalování vyvinuli sportovci, kteří kvůli ztrátě příjmů ze Sazky přišli o většinu peněz na své aktivity. "Tlak byl výrazně silnější než obvykle. Všem bylo jasné, že ten zákon vrátíme do sněmovny a že jej nějak upravíme," popisoval HN šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha, který přesvědčil své senátory, aby pomohli vládě.

 

Pochybné dary

Lyžování pro hazardníky

Loterijní magnáti Milutin Perič a Petr Masojídek loni poslali necelých deset milionů na stavbu skiareálu na Plešivci v Krušných horách, na opravu místního hotelu a vylepšení okolí. Hotel i skiareál jsou přitom přes jiné firmy napojeny na oba podnikatele.

Soukromé safari u Mělníka

Spolumajitel úspěšné české firmy Mountfield Miroslav Schön si ve středočeském Hostíně vybudoval za hazardní peníze soukromou oboru s muzeem safari. Společnost Tipsport mu přispěla jen loni 17,5 milionu. Muzeum ani safari nejsou veřejné.

261 milionů pro závodníky

Hazardní firmy mají slabost pro silné motory. Z 2,2 miliardy, které loni v rámci odvodů poslaly sportu, směřovalo 261 milionů do rallye klubů, silničních automobilů nebo motocyklových stájí. U některých motoklubů přitom není jasné, zač peníze utrácejí.

Maminčina lékárna

Tři hazardní firmy poslaly v roce 2009 celkem 2,5 milionu lékárně Heleny Kulinové z Mohelnice. HN zjistily, že je to matka exposlance ČSSD a bývalého šéfa státního dozoru nad loteriemi Pavla Němce. Peníze byly určeny na lékárenské informační centrum. Ve skutečnosti však jde o běžnou lékárnu.

Mají miliony - a nikdo je nezná

Desítky milionů dostávají občanská sdružení, která navenek nevykazují žádnou činnost. Třeba neznámý Spolek obrany práva a spravedlnosti dostal 16,6 milionu a sdružení Way Vitae jen loni šest milionů.

HAZARD
Zhruba sedm miliard korun vynese ročně zdanění hazardu. Dosud tyto peníze rozdělovaly loterijní firmy, nyní by je mohly získat obce a stát.
FOTO: REUTERS

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Radim Jančura výrazně podporuje kampaň Rekonstrukce státu.
Matěj Smlsal
Platforma neziskových organizací Rekonstrukce státu se aktivně zapojí do...
VIDEO
Magda Vášáryová
Politici si nemohou činit nárok, že mluví jménem všech Čechů, říká biskup...
reklama
reklama
reklama