V Chorvatsku se po osmi letech bude měnit složení vlády. Nedělní parlamentní volby totiž vyhrála opozice. Sdružení stran levého středu Kukuriku po sečtení více než poloviny odevzdaných hlasů výrazně vede nad dosud vládními konzervativci.

Má už zajištěnu takovou většinu křesel v parlamentu, která mu umožní sestavit samostatnou vládu, oznámila agentura AFP s odvoláním na zprávu chorvatské televize.

Opoziční sdružení Kukuriku by podle ní mělo mít ve 151členném parlamentu většinových 77 křesel, oproti 48 pro vládnoucí Chorvatské demokratické společenství (HDZ) dosavadní premiérky Jadranky Kosorové. Kosorová už oznámila jeho odchod do opozice.

Ve sdružení Kukuriku se spojily tři strany - sociální demokraté (SDP), Istrijské demokratické shromáždění (IDS) a Chorvatská strana důchodců (HSU). Kandidátem na premiéra je předseda SDP, bývalý diplomat Zoran Milanović.

"Chorvatští občané nám dali důvěru. Dali nám šanci řídit Chorvatsko a naše odpovědnost je ohromná.

"My tu důvěru nezklameme. Naše politika bude politikou spravedlnosti, důstojné mzdy za poctivou práci," citovala pravděpodobného příštího chorvatského premiéra agentura AFP.

Šéfka HDZ, které zažilo dosud nejhorší volební porážku, ujistila podle agentury AP v projevu v sídle své strany, že "přestože v opozici, budeme dál sloužit Chorvatsku a Chorvatům".

Nedělní volby označila za "dosud nejtěžší". HZD nebyl podle ní umožněn čestný předvolební boj, média ho prý už dávno odepsala. Blahopřání vítěznému opozičnímu sdružení Kukuriku nedokázala Kosorová ve svém vystoupení vyslovit, podotkla agentura APA.

Na adresu politických rivalů řekla jenom: "Nedokázali nás ponížit a srazit na kolena. Odpůrci nedokázali naši stranu zmenšit natolik, aby ji dovedli ke zmizení. Začínáme pracovat pro vítězství v příštích parlamentních volbách."

Záhřeb má v pátek na summitu v Bruselu podepsat přístupovou smlouvu s Evropskou unií. Jejím osmadvacátým členem se má Chorvatsko stát 1. července 2013.