Přesně o půlnoci v Británii oficiálně začala oznámena stávka zaměstnanců veřejného sektoru. Zapojit by se do ní měly podle odhadů asi dva miliony lidí. Vláda varuje, že ochromen bude provoz na železnici, letištích, v nemocnicích a školách a dodává, že tím protestující stejně "ničeho nedosáhnou".

Odbory mluví o největším protestu za více než třicet let, tedy pokud do ulic vyjdou všichni, co to slibují. Zatím největší demonstrace zaměstnanců proběhla v roce 1979, kdy se sešlo na 1,5 milionu lidí, připomíná list Guardian.

A dál vypočítává: do stávky se zapojí tisíce celních úředníků, rentgenologové, knihovníci, zaměstnanci úřadů práce, pracovníci justice, sociální pracovníci, uklízecí čety, porodní asistentky, metaři, záchranáři, úředníci pasových oddělení, policie, zkoušející v autoškolách či zdravotní a bezpečnostní inspektoři.

Důvodem protestu je chystaná důchodová reforma, která pro Brity znamená jediné - větší příspěvky na penzi a posunutí hranice odchodu do důchodu na 67 let. Premiér David Cameron ale tvrdí, že opatření jsou nezbytná. Věk, kterého se lidé v průměru dožívají se totiž neustále zvyšuje.

Čtyřiadvacetihodinová stávka zasáhne hlavně dopravu a školství. Až devadesát procent škol zůstane kvůli protestů učitelů dnes uzavřeno.

Nemocnice i přes protestující lékaře a zdravotnický personál budou fungovat, i když jen v nejnutnějších případech. Pacientům, kteří nutně potřebují docházet na chemoterapii nebo ledvinovou dialýzu, bude pomoc poskytnuta. Otevřená zůstanou také oddělení pro nastávající maminky, píše server BBC News.

Za přípravu na stávku 450 liber

Chaos byl očekáván na největším britském letišti Heathrow i na Gatwicku, kam létají hlavně nízkonákladové aerolinky. K stávce se totiž připojilo na pět tisíc zaměstnanců celního úřadu, díky čemuž se očekávaly dlouhé fronty.

Kvůli nedostatku personálu už byli vyzváni civilisté, kteří pracují pro bezpečnostní agentury, aby se zapojili jako dobrovolníci za odbavovací přepážky. Pomáhají také někteří zaměstnanci ministerstva obrany, kterým bylo slíbeno 450 liber (přes 14 tisíc korun) za přesčasy během víkendu, kdy probíhalo mimořádné školení, ohlásila premiérská kancelář.

Oproti obavám ale Heathrow odpoledne hlásilo, že vše probíhá nad očekávání dobře. "Na Heathrow všechno probíhá hladce, možná lépe než obvykle," objevilo se během dopoledne na Twitteru od jednoho z cestujících. "Stále je ale možné, že se příchozí pasažéři setkají se zdrženími později během dne," upozorňuje společnost BAA provozující letiště Heathrow.

I přes nepříjemnosti ale britská vláda ustoupit od důchodové reformy nechce. Zároveň varovala všechny stávkující, že jejich jednodenní protest bude stát zhruba 500 milionů liber (asi 15 miliard korun).

Kancléř George Osborne, který zodpovídá za rozpočet vlády, navíc oznámil, že ekonomické úspory budou rozsáhlejší, než se myslelo. Do roku 2017 by státní sektor měl seškrtat na 710 tisíc pracovních pozic, informuje Daily Telegraph.

Počet nezaměstnaných od začátku roku do čtvrtého čtvrtletí stoupl na 8,7 procenta a pohybuje se tak okolo 2,8 milionu. Osborne ale očekává, že i když bude zrušeno přes 700 tisíc míst, další zhruba 1,7 milionu bude vytvořena - v soukromém sektoru. 

Pražské letiště zatím lety do Británie odbavuje podle plánu

Eva Krejčí, mluvčí Letiště Praha, tvrdí, že situace na britských letištích zatím odbavování letů z Prahy nijak neohrozila. "Na dnešek je naplánováno devět odletů a příletů, zatím jde vše bezproblémů," uvedla Krejčí.

Nevylučuje, že se situace může během dne změnit. "Určitě doporučuji všem, kteří cestují do Velké Británie, aby kontaktovali svou leteckou společnost a ověřili si údaje o jejich letu, jestli nebyl odložen či zrušen."