Letošní podzim je ve střední Evropě nejsušší a místy i nejteplejší za poslední desítky let. Například v Německu je zatím listopad s naprostým minimem srážek nejsušší za posledních 130 let.

Také pro rakouské meteorology je tento měsíc rekordní - naměřili nejméně srážek od roku 1858, kdy se s pravidelným sledováním počasí začalo. V Bulharsku a Německu vysychají řeky a sucho ohrožuje i zemědělce: na Ukrajině může nedostatek vláhy snížit úrodu obilí až o třetinu.

I čeští meteorologové hlásí extrémně suchý listopad - odhadují, že bude v tomto ohledu rekordní za posledních 206 let.

V německých Alpách kromě sucha panují rovněž nezvykle vysoké teploty. Podle meteorologů jsou v průměru o šest stupňů vyšší než ve stejném období loni a lidé si užívají i nezvykle mnoha hodin slunečního svitu. I kdyby tedy začal padat sníh, což se zatím nestalo, dlouho by na horských vrcholcích nevydržel.

Bílý listopad? Sněžit začne už koncem měsíce, teploty se ale udrží vysoké - čtěte ZDE

Lyžaři si tak na zahájení sezony ještě musí počkat.

Podle Jense Hoffmanna z německé meteorologické služby (DWD) v Offenbachu tento měsíc vážně aspiruje na zápis do historických tabulek. Zatím nejsušší listopad byl podle německých záznamů v roce 1920, kdy spadlo 10,2 milimetru srážek, což je několikanásobně méně než průměrných 67,4 milimetru.

Letošní srážky jsou ale ještě mnohem nižší než v roce 1920 - zatím pouze 0,5 milimetru.

Ruská vláda zakáže vývoz obilí. Požáry v zemi sílí, počet obětí vzrostl - čtěte ZDE

Také v pražském Klementinu byl dosud nejsušší listopad v roce 1920, kdy napadlo celkem 1,6 milimetru srážek. Letošek je ale na vláhu ještě mnohem skoupější. Stejně je na tom i Rakousko, kde celý měsíc prakticky nepršelo.

Většina tamějších oblíbených horských středisek navíc musela odložit začátek sezony: panují v nich tak vysoké teploty, že není možné ani umělé zasněžování sněhovými děly. Ve výšce 3100 jsou teploty kolem minus 1,5 stupně, tedy asi 2,5 stupně nad průměrem. Podobně to vypadá v lyžařských střediscích v Itálii.