Po aféře s odposlechy novinářů slovenskou vojenskou kontrarozvědkou povede ministerstvo obrany do březnových předčasných voleb premiérka Iveta Radičová. Rozhodl o tom v pondělí prezident Ivan Gašparovič. Vedle sledování novinářů armádní tajná služba podle nepotvrzených informací tisku založila spis i na samotnou Radičovou.

Premiérka po schůzce s hlavou státu oznámila, že odvolá šéfa vojenské kontrarozvědky Pavola Brychtu a zbaví jej mlčenlivosti, aby mohl při vyšetřování odposlechů vypovídat.

Kontroverzní odposlechy, jejichž přepisy se dostaly na veřejnost minulý týden, stály křeslo ministra obrany Ľubomíra Galka. Liberální Svoboda a solidarita, která Galka do funkce jmenovala, očekávala, že hlava státu vedením ministerstva pověří některého ze zbylých ministrů za tuto stranu.

K tomuto řešení se přikláněla i Radičová, která je místopředsedkyní nejsilnější vládní strany SDKU-DS. Prezident, jemuž podle ústavy přísluší pravomoc jmenovat a odvolat ministry, s takovým postupem ale nesouhlasil.

Média už dříve informovala, že vojenská kontrarozvědka kromě odposlechů novinářů monitorovala i Radičovou. Ve spisu pod názvem Dáma prý shromažďovala zpravodajské informace a hodnocení názorů premiérky zejména na někdejšího státního tajemníka ministerstva hospodářství Martina Chrena, jenž kvůli střetu zájmů tuto funkci letos v únoru opustil. List Nový čas dnes napsal, že Radičová podala v tomto případu trestní oznámení.

Policie i prokuratura prozkoumají také odposlechy redaktorů a šéfa zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka vojenskou kontrarozvědkou. Galko se po propuknutí aféry bránil, že všechny odposlechy se prováděli až po souhlasu soudce.

Novináři byli sledováni kvůli úniku informací z vojenské tajné služby, Gučíka agenti zase prověřovali kvůli údajně podezřelým aktivitám jeho reklamní agentury. Kritici bývalého ministra obrany tvrdili, že vojenská kontrarozvědka nemá vyšetřovací pravomoci a případ měla předat policii.

Galko po odchodu z ministerského křesla naznačil, že za únikem přepisů rozhovorů mohl stát jeden z vedoucích starších důstojníků vojenské kontrarozvědky. Na rozdíl od svých kolegů se příslušník tajné služby prý odmítl podrobit zkoušce na detektoru lži.