Vlak s německým vyhořelým jaderným palivem, jehož návrat z Francie zdržely protesty odpůrců jaderné energetiky, v pondělí ráno dorazil do svého cíle v severoněmeckém Dannenbergu.

Cesta z francouzského města Valognes trvala vlakové soupravě více než 109 hodin, píše agentura AFP. Vlak vezl 11 kontejnerů s jaderným odpadem, který byl zpracován ve Francii a který bude uskladněn v Německu.

Kamiony odvezou odpad z nádraží v Dannenbergu do nedalekého skladu v Gorlebenu nejspíš ještě během pondělka. Ekologičtí aktivisté se podle ohlášení znovu pokusí zkomplikovat jeho cestu. Zatím se sešlo asi tisíc protestujících.

Konvoj se o víkendu setkal s houževnatým, ale i nečekaně násilným odporem demonstrantů. Ti útočili golfovými míčky pobitými hřeby i láhvemi se zápalnou směsí.

Káceli ale také stromy a likvidovali zabezpečovací zařízení u trati. Čtyři Němci se řetězy a betonem připoutaly k trati. Policisté zadrželi přibližně 1300 lidí, 150 osob bylo lehce zraněno.

Přesuny vyhořelého německého jaderného paliva ze specializovaného zpracovatelského závodu ve francouzském La Hague zpět do Německa byly i v minulých letech provázeny silnými protesty německých odpůrců atomu.

Ti nesouhlasí s ukládáním jaderného odpadu v Gorlebenu, kde podle nich není bezpečné místo pro přechovávání vyhořelého paliva. Letos požadovali i rychlejší zastavení jaderné energetiky v zemi, než chce vláda.

Německá vláda letos prosadila definitivní odchod od jaderné energetiky do roku 2022 a nynější zpracování německého odpadu ve Francii označila za poslední. Zvažuje přitom možnost změnit status Gorlebenu z dosavadního dočasného "meziskladu" na "konečné úložiště" pro radioaktivní odpad.