Americké vrtulníky aliance podnikly útok na kmenovém území v severozápadním Pákistánu jen 2,5 kilometru od hranice s Afghánistánem. Terčem útoku se stala lokalita, kde se ale nacházelo několik desítek pákistánských vojáků, kteří v oblasti bojují proti ozbrojencům extremistického hnutí Taliban.

Údaje o počtu mrtvých se liší: v sobotu různé zdroje informovaly o nejméně 26 vojácích, kteří zahynuli, dnes se nejnověji objevil údaj 24.

V reakci na útok Islámábád podle BBC nařídil přezkoumání a přehodnocení veškeré spolupráce se Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí, včetně spolupráce diplomatické, politické, vojenské a zpravodajské.

Pákistán také vyzval USA k vyklizení základny Šamsí v jihozápadní provincii Balúčistán používané pro útoky amerických bezpilotních letadel proti islámským radikálům.

Je to porušení svrchovanosti, tvrdí v Pákistánu

Ještě předtím v sobotu Pákistán útok odsoudil jako hrubé porušení své svrchovanosti a uzavřel hraniční přechody pro konvoje zásobující alianční jednotky v Afghánistánu. Podle AP na dvou nejvýznamnějších přechodech Torcham a Čaman čeká asi 300 cisteren a nákladních automobilů určených aliančním jednotkám v Afghánistánu.

Ve společném dokumentu amerického ministerstva obrany a zahraničí vyjádřil Washington nejhlubší soustrast Islámábádu a zdůraznil podporu vyšetřování, jež hodlá NATO uskutečnit. Šéfové obou ministerstev Leon Panetta a Hillary Clintonová osobně kondolovali svým pákistánským protějškům, napsala agentura AP.

Rasmussen svůj postoj vyjádřil v dopise pákistánskému premiérovi, v němž také Islámábád ujistil o pokračování intenzivní spolupráce v boji proti terorismu. Slíbil podporu vyšetřování incidentu a to, že se NATO ze závěrů vyšetřování poučí.

USA incidentu litují

Spojené státy zdůraznily důležitost svých vztahů s Pákistánem, jemuž vyjádřily hlubokou lítost za smrt 26 vojáků, kteří zahynuli v sobotní palbě Severoatlantické aliance. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na komuniké americké vlády.

Ve společném dokumentu ministerstva obrany a zahraničí vyjádřila nejhlubší soustrast Islámábádu a zdůraznila podporu vyšetřování, jež hodlá NATO uskutečnit. Šéfové obou ministerstev Leon Panetta a Hillary Clintonová osobně kondolovali svým pákistánským protějškům, napsala agentura AP.

Vrtulníky NATO podnikly útok na kmenovém území v severozápadním Pákistánu jen 2,5 kilometru od hranice s Afghánistánem, odkud stroje přiletěly. Terčem útoku se stala lokalita, kde se ale nacházelo několik desítek pákistánských vojáků, kteří v oblasti bojují proti ozbrojencům extremistického hnutí Taliban.