Íránský parlament hlasy velké většiny poslanců přijal zákon, jímž se omezují diplomatické a ekonomické vztahy s Británií. Podle agentury AFP je to reakce na nové ekonomické sankce, které v pondělí proti Íránu vyhlásil Londýn kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu.

Konkrétní podrobnosti omezení vztahů ještě nebyly oznámeny, ale opatření má přinejmenším zahrnovat stažení velvyslanců obou zemí. K tomu by podle parlamentu mělo dojít do dvou týdnů.

Předseda zahraničního výboru parlamentu při předkládání návrhu zákona požadoval vyhoštění britského velvyslance, a to vzhledem k nepřátelské politice Londýna vůči Teheránu.

Diplomatické vztahy s Američany neudržuje Írán už přes 30 let a vztahy s Kanadou jsou omezeny na minimum.

Sankce proti Íránu

Británie společně s USA a Kanadou přijaly v pondělí sérii sankcí proti íránskému naftovému průmyslu a bankovnímu sektoru po poslední zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která posiluje podezření o "vojenském rozměru" íránského jaderného programu.

Sankce komplikují situaci kolem jejich oboustranného vyjednávání. Prohlásil to podle agentury AFP íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

"Vždycky si to zařídí (západní státy) tak, aby pro ně bylo těžší s námi vyjednávat," řekl Ahmadínežád íránským sdělovacím prostředkům. "Odhlasováváte rezoluce, prosazujete sankce, využíváte všech prostředků proti nám a chcete, abychom přišli vyjednávat?" dodal.

"Pořád vytvářejí nějaká omezení. Vždycky jsme říkali, že jsme připravení vyjednávat a spolupracovat. Vyjednávání je cennější než konfrontace, ale zdá se, že o tom nemají nejmenšího ponětí a stále se ke konfrontaci vracejí," řekl také Ahmadínežád.

Francie navrhla Německu, Kanadě, USA, Japonsku a Británii, aby od nynějška zmrazily aktiva íránské ústřední banky a přerušily nákupy ropy. EU přidala kolem 200 jmen k stávajícímu seznamu osob a institucí, proti nimž mají stávající sankce platit. Formálně mají tento krok 1. prosince schválit ministři zahraničí unie.

Rusko spolu s Íránem tyto kroky zkritizovaly.