Německá policie oznámila, že kolem 20 policistů bylo zraněno při srážkách s odpůrci jaderné energie, kteří na severu Německa protestují proti převozu vyhořelého jaderného paliva z Francie do úložiště v severoněmeckém Gorlebenu. Dav asi 300 lidí dnes zaútočil na policisty kameny a petardami poblíž města Dannenberg. O případných zraněných v řadách demonstrantů nejsou informace.

Vlak s odpadem už ráno pomalu vjel do Dolního Saska. Prakticky "na každém kroku" jeho pomalý pohyb do cílového Gorlebenu sledují strážci pořádku a jen kousek od nich demonstranti. Zesílené policejní hlídky jsou na každé křižovatce.

 

V pátek večer německá policie proti demonstrantům použila vodní děla a obušky, aby dav nepustila do blízkosti železniční tratě, kudy vlak s odpadem jede.

Tisíce policistů ve střehu

Německé úřady mobilizovaly v regionu asi 20 tisíc policistů, aby zajistili bezpečný průjezd soupravy. Odpůrci jaderné energie na dnešek svolali velký mítink - v odpoledních hodinách se ho v Dannenbergu podle organizátorů účastnilo na 23 tisíc lidí, policie informovala o několika tisícovkách demonstrantů. Podle agentury AFP ale nelze očekávat takové protesty a tak velkou účast jako loni krátce poté, co kancléřka Angela Merkelová oznámila, že vláda chce prodloužit životnost německých jaderných elektráren; protestní akce se tehdy zúčastnilo na 50 tisíc lidí.

Německé odpůrce jádra neuspokojil ani pozdější závazek vlády odstoupit od jaderné energie k roku 2022. Radikální jádro odpůrců jaderné energetiky, které přijeli podpořit i demonstranti z Belgie, Francie, Itálie a Nizozemska, tvrdí, že slib vlády skoncovat s jadernou energetikou do deseti let prý má asi takovou hodnotu, jako když kuřák slíbí, že do deseti let přestane kouřit. Proto budou demonstranti dnes požadovat, aby vláda ústup do jádra v čase radikálně zrychlila, a především, aby řekla veřejnosti, jak si představuje vyřešit dlouhodobý problém s jaderným odpadem.

Organizace Greenpeace tvrdí, že převážený konvoj s jaderným odpadem "představuje 44 Fukušim".