Rakouský odvolací soud zamítl návrh společnosti na nařízení exekuce dvou zabavených obrazů a plastiky patřících českému státu v souvislosti se sporem společnosti Diag Human a ČR o několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou.

Odvolací soud zrušil nepravomocné rozhodnutí okresního soudu ve Vídni z května letošního roku a celé následující řízení prohlásil za nicotné.

Informoval o tom mluvčí českého Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.

"Návrh společnosti Diag Human SE na uznání vykonatelnosti rozhodčího nálezu a návrh této společnosti na nařízení exekuce k uspokojení pohledávky ve výši 24,089.400 korun rakouský odvolací soud zamítl," uvedl Hurt.

Exekuce se měla týkat obrazů Emila Filly a Vincence Beneše a plastiky Otto Gutfreunda. Díla byla zapůjčena na výstavu do Vídně.

Firma se od počátku letošního roku začala se svými nároky obracet na zahraniční soudy. Nejprve uspěla v Rakousku, kde dala podnět k zabavení tří uměleckých děl.

Česko se proti tomu ohradilo a rakouská strana řekla, že obrazy vrátí. Diag Human se proti rozhodnutí odvolal, nicméně nyní soud odvolání společnosti zamítl. Obrazy by se tak měly vrátit do České republiky.

Spor se táhne 20 let

Diag Human vede spor s Českem kvůli obchodu s krevní plazmou téměř 20 let. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun.

S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. Ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale tvrdí opak s tím, že arbitráž stále pokračuje.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic.

Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun.

Diag Human se s Českem soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Jak se vyvíjela pře Diag Human vs. ČR

1991 - Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně dohodlo přijetí nabídky dánské firmy Novo Nordisk a společnosti Diag Human (do roku 1993 Conneco). Ve výběrovém řízení firmy ale neobstály.

9. března 1992 - Ministr zdravotnictví Martin Bojar sdělil firmě Novo Nordisk, že nevyhrála, neboť se spojila s podezřelou firmou Conneco. Kolem jejího představitele Josefa Šťávy se tehdy vynořila řada skandálů. Nic mu ale nebylo prokázáno.

1995 - Diag Human požadovala 500 milionů korun za ušlý zisk.

1996 - Diag Human snížila výši škody na 197 milionů korun. Ministr zdravotnictví Jan Stráský podepsal rozhodčí smlouvu, což znamenalo, že případ bude řešit arbitráž.

1997 - Rozhodčí senát uznal nárok Diag Human, ale nezabýval se výší škody.

1998 - Diag Human nabídla smír za 50 milionů a akcie společnosti Sevak. Ministryně Zuzana Roithová podala žalobu na neplatnost rozhodčí smlouvy. V roce 2000 soud žalobu zamítl.

16. prosince 2002 - Přezkumný senát potvrdil nález z června 2002, podle kterého musela ČR zaplatit 326,6 milionu korun.

26. května 2003 - Diag Human oznámila, že si vypočítala náhradu za obchodní ztrátu. Původně chtěla dvě miliardy korun, částku pak zvýšila o úroky a odhady hovořily až o 10 miliardách.

13. srpna 2008 - ČR prohrála arbitráž s Diag Human, zaplatit musí 8,33 miliardy korun. Firma požadovala 14 miliard korun. Stát se odvolal a žádá, aby ortel přezkoumali noví soudci.

28. listopadu 2008 - Bylo rozhodnuto, že o přezkumu nálezu má rozhodovat senát ve složení Petr Kužel (prezident Hospodářské komory), Milan Kindl (tehdejší proděkan plzeňské právnické fakulty) a Damian Della Ca (švýcarský právník). Se jmenováním Kužela, o jehož nominaci rozhodl soud, nesouhlasila Diag Human. Rozhodce Della Ca později odstoupil a Diag Human jmenovala novým rozhodcem švýcarského právníka Maxe Baumanna.

2. listopadu 2009 - Ústavní soud odmítl stížnost Diag Human proti jmenování Kužela, firma nevyčerpala všechny procesní prostředky. Podala totiž i dovolání k Nejvyššímu soudu (NS).

29. března 2010 - Diag Human navrhla vládě, aby se zastavilo současné přezkumné rozhodčí řízení a aby obě strany sporu respektovaly původní rozhodčí nález z roku 2008.

12. dubna 2010 - Rozhodci z přezkumného senátu zamítli nárok dvou offshorových firem, které se zapojily do kauzy a požadovaly zhruba čtvrtinu pohledávky Diag Human.

13. května 2010 - Ministerstvo zdravotnictví požadovalo, aby třetího rozhodce v arbitráži jmenoval soud, jmenování Baumanna je dle ministerstva neúčinné.

14. října 2010 - NS zrušil jmenování Kužela rozhodcem. Případ bude posuzovat Městský soud v Praze. Verdikt dosud nepadl.

24. května 2011 - Vídeňský soud na návrh Diag Human provedl exekuci tří uměleckých děl zapůjčených ČR na výstavu v rakouské metropoli. Rakušané nepravomocně uznali nález z roku 2008, který Diag Human přiznal nárok na odškodnění od ČR. Česko se odvolalo, podle ČR není nález z roku 2008 pravomocný.

30. května 2011 - Rozhodčí nález z roku 2008 uznal i soud v Paříži; ČR se odvolala. Podle Šťávy Diag Human zažalovala prý Česko například i ve Velké Británii či USA. Začátkem září uznal nároky firmy Diag Human také britský obchodní soud a k obdobným nepravomocným verdiktům dospěly i soudy v Lucembursku a USA.

1. června 2011 - Diag Human oznámila, že její majitel Josef Šťáva prodal akcie firmy mezinárodnímu konsorciu investorů.

1. července 2011 - Okresní soud ve Vídni zrušil exekuci tří českých uměleckých děl zabavených kvůli sporu ČR s Diag Human. Firma se odvolala.

18. listopadu 2011 - Rakouský odvolací soud neuznal nárok Diag Human. Zrušil tak rozhodnutí okresního soudu ve Vídni z května letošního roku a celé následující řízení prohlásil za nicotné. Soud tak zamítl nárok společnosti na nařízení exekuce dvou zabavených obrazů a plastiky patřících českému státu.