Novým řeckým premiérem se stal ekonom Lukas Papadimos. Shodli se na tom ve čtvrtek šéfové parlamentních stran, kteří se sešli s prezidentem Karolosem Papuliusem.

"Přijal jsem nabídku vytvořit koaliční vládu... protože věřím, že bychom všichni měli přispět k vyřešení této krize. Je to pro mě velká čest, ještě větší je však odpovědnost, kterou na sebe beru," prohlásil Papadimos ve svém projevu poté, co vyšel z prezidentského paláce.

"Čekají nás nelehké dny. Avšak problémy můžeme vyřešit a vyřešíme je, pokud budeme spolupracovat v jednotě a v souhlasu – pokud každý přispějeme v této složité snaze o nápravu našeho hospodářství," dodal Papadimos.

Nový premiér povede přechodnou vládu, která má zajistit dvě hlavní věci: jednak aby Řecko úspěšně dočerpalo svůj první záchranný balíček, jednak aby schválilo přijetí nového záchranného balíčku ve výši 130 miliard eur, který mu chtějí poskytnout evropští partneři a Mezinárodní měnový fond.

Podle prvních reakcí analytiků je jmenování Papadimose pozitivním signálem pro trhy. "Po třech dnech komedie má Řecko premiéra, který je plně kvalifikován uspět v úkolech, jimiž byl pověřen," uvedl politolog Kostas Panagopulos. Podle Dimitrise Mardase, profesora ekonomie na univerzitě v Soluni, je Papadimos nejlepším řešením ze všech, která byla ve hře.

Nekonečné drama

Papadimose média favorizovala už od neděle. Bývalý viceprezident Evropské centrální banky (ECB) si však údajně kladl tvrdé podmínky, které nevyhovovaly socialistům a pravicové Nové demokracii (ND). Navzdory očekávání tak ani v pondělí, ani v úterý jméno nového premiéra nepadlo.

Další kolo vyjednávání přišlo ve středu. Na schůzce odstupujícího Jorgose Papandrea s prezidentem Papuliusem, předsedou ND Antonisem Samarasem a šéfem krajně pravicové strany LAOS Jorgosem Karatzaferisem však opět došlo k neshodám. 

Odcházející premiér totiž údajně navrhl jako svého nástupce dosavadního šéfa řeckého parlamentu Filippa Petsalnika. Rozhodnutí rozčílilo šéfa pravicových populistů Karatzaferise tak, že schůzku silně rozzlobený opustil. Politici následně setkání přerušili a odložili na čtvrteční dopoledne.

"Euro chrání malé ekonomiky"

Papadimos se narodil roku 1947 v Aténách a napříč řeckou politikou je vnímán jako vysoce schopný odborník, který si zachovává nezávislost a nepodléhá tlaku politických stran. Letos působil jako poradce premiéra Jorgose Papandrea. 

Je významným badatelem, který vydal řadu makroekonomických studií a který působil na Harvardově a Kolumbijské univerzitě v USA a na Aténské univerzitě v Řecku.

Renomé si doma vydobyl především jako bankéř. Od roku 1985 pracoval v tamní Národní bance, jejímž šéfem byl v letech 1994–2002. Během tohoto období zajišťoval hladký přechod Řecka od drachmy k euru. V roce 2001 vyzdvihl euro jako měnu, která chrání malé ekonomiky před "vnějšími otřesy", které způsobil útok z 11. září. 

Následně získal angažmá jako viceprezident Evropské centrální banky (ECB), kterou kvůli práci pro premiéra Papandrea opustil loni. Za svého působení v této evropské instituci zdůrazňoval, že vlády musí držet své dluhy pod kontrolou.