Přechodným řeckým premiérem by se mohl stát respektovaný makroekonom Lukas Papademos, spekulují světová média. Nejčastěji tipovaný kandidát již z USA přicestoval do Atén a měl by zahájit politická jednání.

"Lukas Papademos bude od zítra novým premiérem země. Dohodli se na tom v noci odcházející předseda vlády Jorgos Papandreu a šéf opozice Antonis Samaras," napsal v pondělí řecký středolevý deník Ta Nea, aniž by uvedl zdroje své informace.

Jednání řeckých politických sil o vytvoření přechodné vlády, na němž se vláda a opozice dohodly o víkendu, však postupuje během pondělí jen velmi pomalu. Řecká média předpokládají, že politiky čeká další "dlouhá noc" a výsledky lze očekávat spíše až k ránu.

Ještě v pondělí odpoledne vypadalo vše tak, že dohoda bude uzavřena každou chvíli. K večeru se však začaly z kruhu jednajících stran objevovat náznaky, že "problémy se sestavením prozatímní vlády přetrvávají". Další jednání premiéra Jorgose Papandrea a šéfa opozice Antonise Samarase se očekávají později večer, napsala agentura DPA.

Aténská média se ale shodují na tom, že favoritem na nového šéfa přechodné vlády zůstává Papademos; od něj se očekává, že zachrání Řecko od státního bankrotu.

"Euro chrání malé ekonomiky"

Narodil se roku 1947 v Aténách a napříč řeckou politikou je vnímán jako vysoce schopný odborník, který si zachovává nezávislost a nepodléhá tlaku politických stran. Letos působil jako poradce premiéra Jorgose Papandrea. 

Během 70. let vystudoval Technologický institut v americkém státě Massachusetts, kde získal titul z elektroinženýrství a doktorát z ekonomie.

Je významným badatelem, který vydal řadu makroekonomických studií a který působil na Harvardově a Kolumbijské univerzitě v USA a na Aténské univerzitě v Řecku.

Renomé si doma Papademos vydobyl především jako bankéř. Od roku 1985 pracoval v tamní Národní bance, jejímž šéfem byl v letech 1994-2002. Během tohoto období zajišťoval hladký přechod Řecka od drachmy k euru. V roce 2001 vyzdvihl euro jako měnu, která chrání malé ekonomiky před "vnějšími otřesy", které způsobil útok z 11. září. 

Následně získal angažmá jako viceprezident Evropské centrální banky (ECB), kterou kvůli práci pro premiéra Papandrea opustil loni. Za svého působení v této evropské instituci zdůrazňoval, že vlády musí držet své dluhy pod kontrolou.

“Zásahy ECB na suverénních trzích s dluhopisy by vlády neměly považovat za 'dárečky'. Jsou dočasné. Vlády nemůžou předpokládat či očekávat, že jim ECB vždycky bude ulehčovat financování bez ohledu na cíle jejich fiskální politiky a politiky vůbec," citoval Papademose list Wall Street Journal.