Palestinci se chtějí do týdne stát členy dalších 16 agentur OSN. V pondělí je za plnohodnotného člena přijala Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), a jak řekl palestinský zástupce při UNESCO Ibráhím Chrajší, palestinští diplomaté teď pracují na žádostech o schválení členství v dalších agenturách.

"Naším cílem je dostat se do mezinárodních organizací a agentur OSN. Pracujeme na tom a připravujeme se na každou individuálně. Jsme-li teď členy jedné z nejdůležitějších agentur OSN, je to precedens a otevře nám to dveře k dalším agenturám," prohlásil Chrajší.

Pro členství Palestinců v UNESCO hlasovalo 107 zemí a 14 bylo při 52 absencích proti. Mezi nimi Spojené státy, Izrael, Německo i Česká republika. USA už kvůli tomu zastavily finanční příspěvky pro UNESCO.

V Izraeli se odpoledne schází část kabinetu a podle náměstka ministra zahraničí Dannyho Ajalona se ministři poradí, jak na situaci reagovat. Kritizoval UNESCO a prohlásil, že "přijetím státu, který neexistuje, se z něj stala politická organizace". Palestinci tím prý dokázali, že nemají zájem o mírová jednání, ale o trvalý konflikt s Izraelem.

Ajalon se pozastavil nad postojem Francie, která pro přijetí Palestiny v pondělí hlasovala. Podle náměstka je to "divné, protože Francie je spřátelená země a původně se Palestincům snažila žádost o vstupu do UNESCO vymluvit".

Premiér Benjamin Netanjahu při pondělní zahajovací schůzi nového parlamentního zasedání řekl, že lituje toho, že se Palestinci rozhodli pro jednostranný krok, a prohlásil, že Izrael tomu "nebude přihlížet se založenýma rukama". Minstr zahraničí Avigdor Lieberman vyzval k přerušení veškerých vztahů s palestinskou samosprávou Mahmúda Abbáse.

Palestinci usilují podobným způsobem také o členství v OSN. V září podali žádost, kterou ale musí schválit Rada bezpečnosti. USA v tomto případě hodlají použít právo veta.