Sýrií od března zmítá povstání proti tamějšímu vládnoucímu režimu a prezident si za násilný způsob, kterým se snaží revoltu potlačit, vysloužil kritiku od OSN, Ligy arabských států i Západu. Jen v sobotu při pokračujících násilnostech vyvolaných odporem proti režimu zahynuly desítky lidí.

V rozhovoru pro britský list Asad řekl, že západní země se "definitivně chystají vystupňovat tlak", a podotkl, že Sýrie se v každém ohledu liší od Egypta, Tuniska nebo Jemenu, které byly letos také dějištěm vzpour. "Sýrie je nyní střediskem v tomto regionu. Je to zlomová linie, a jestliže si budete pohrávat s touto oblastí, způsobíte zemětřesení," řekl v rozhovoru. "Chcete vidět další Afghánistán, nebo desítky Afghánistánů? Každý problém v Sýrii sežehne celý region. Jestliže plánem je rozdělit Sýrii, znamená to rozdělit celý region," dodal také.

Násilí v Sýrii pokračuje

Během povstání bylo v Sýrii od března zabito 3000 lidí včetně skoro 200 dětí. Syrské úřady z násilností viní ozbrojence, kteří prý mají na svědomí životy 1100 vojáků a policistů. Sýrie zakázala většině zahraničních médií působit v zemi a bilance, které udávají aktivisté a syrské úřady, je obtížné ověřit.

Asad uvedl, že syrské úřady v první fázi povstání učinily "mnoho chyb", nyní je ale prý situace lepší. Uvedl také, že na incidenty kolem takzvaného arabského jara, kdy v řadě severoafrických a blízkovýchodních zemí lidé povstali proti svým vládám, odpověděl jinak než ostatní, svržení politici.

"Nešli jsme cestou tvrdohlavé vlády," podotkl s tím, že šest dní po začátku protestů odstartoval reformní proces.