Jednatel zkrachovalého výrobce letadel Moravan Aviation z Otrokovic na Zlínsku by měl jít na šest let a dva měsíce do vězení.

Williama Jamese Harkina z Irska v pondělí potrestal Krajský soud ve Zlíně. Podle obžaloby se cizinec dopustil podvodů za zhruba 19 milionů korun. Zároveň nesmí sedm let dělat prokuristu či obdobnou funkci v obchodních společnostech.

Dvaapadesátiletému muži, který je stíhán jako uprchlý, hrozilo až deset let vězení. Vinu popírá.

Podle soudu však byla jeho vina prokázána bez jakýchkoliv pochybností.

"Polehčující okolnost je jediná, dosavadní bezúhonnost pana obžalovaného. Na druhé straně tu je vyšší škoda a delší doba páchání trestné činnosti," uvedl předseda senátu Radomír Koudela.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Leo Foltýn i obhájce Jiří Šabršula si ponechali lhůtu pro podání odvolání. Obhájce, jenž žádal zproštění obžaloby, řekl, že odvolání podá.

Věděl, že půjčky nesplatí

Harkin, jenž je jediným jednatelem Moravan Aviation od listopadu 2005, údajně nechával sjednávat milionové půjčky, přestože musel vědět, že na splácení nemá peníze.

Podle obžaloby od konce roku 2008 nechal sjednat šest půjček celkem na 18,8 milionu Kč. Věřitelům však peníze vráceny nebyly. Půjčky měly jít na mzdy zaměstnanců, na zaplacení nedoplatků sociálního a zdravotního pojištění a daně z příjmu či na úhradu závazků z obchodního styku.

Plané sliby

Podle Foltýna věřitel věděl, že otrokovická společnost na tom není po finanční stránce nejlépe, nicméně přesně její hospodářské výsledky neznal. Byl však přesvědčen o tom, že firma disponuje nemalým nemovitým majetkem.

Nevěděl však, že společnost je prakticky před úpadkem a veškeré nemovitosti jsou zastaveny na půjčku ve prospěch třetí osoby. Harkin údajně před věřiteli hovořil o restrukturalizaci podniku, z titulu své funkce pro to prý ale neudělal nic.

Úspěšný scénář tunelu

"Použil úspěšně obehraný scénář z let 1990 až 1994, kdy se takto tunelovaly firmy. Má schopnosti přesvědčovat a také přesvědčil poškozeného, aby investoval peníze do černé díry," doplnil Foltýn.

Harkin se pondělního jednání opět nezúčastnil. Na jeho e-mailovou žádost o odročení soud nereagoval. "Takové sliby nejsou příliš důvěryhodné, když jsou učiněny hodinu a půl před hlavním líčením," reagoval Koudela.

Šabršula tak pouze přečetl Harkinovo prohlášení, které mu prý předal známý obžalovaného. V textu přeloženém do lámané češtiny zřejmě internetovým překladačem, Harkin vinu odmítl.

Podle něho zplnomocněná zástupkyně obžalovaného neřídila společnost tak, jak měla, a místo toho záměrně spolupracovala s věřitelem tak, aby společně "ukradli" veškerý majetek společnosti Moravan Aviation.

Insolvence, konkurz, rozprodej

V červenci 2009 Krajský soud v Brně s firmou zahájil insolvenční řízení. Loni v únoru rozhodl o úpadku dlužníka, v březnu byl na majetek Moravan Aviation prohlášen konkurz a o dva měsíce později soud povolil i jeho rozprodej. Společnost před insolvencí vyráběla celokovová letadla ZLIN, která jsou určena například pro výcvik pilotů, přepravu či akrobacii.

Firma Moravan Aviation, která se dříve jmenovala CzechAircraft, v roce 2006 koupila za 50 milionů Kč výrobní závod společností Moravan a Moravan-Aeroplanes v konkurzu. Majiteli společnosti, kterým je irský QucomHaps Holdings, se ale nedařilo zajistit nové zakázky.

Firmu založil Baťa

Tradice firmy z Otrokovic sahá do roku 1934, kdy ji založila společnost Baťa jako Zlínské letecké závody.

Podnik začal výrobou bezmotorových, pak také motorových kluzáků a letadel. Továrna od svého založení vyrobila více než 5 000 letadel, v posledních letech ale vyráběla jenom několik letadel ročně.