Předseda libyjské povstalecké vlády Mahmúd Džibríl by si přál, kdyby svržený libyjský vůdce Muammar Kaddáfí nezemřel. V rozhovoru s britskou zpravodajskou stanicí BBC řekl, že by bylo lepší, kdyby se Kaddáfí dožil soudu a mohl říct, proč se k libyjskému lidu choval tak krutě. Kaddáfího tělo bylo v sobotu vystaveno v libyjské Misurátě, kde jej zájemci mohli vidět i fotografovat.

"Abych byl upřímný, přál bych si, aby byl naživu. Chci vědět, proč to libyjskému lidu udělal," řekl Džibríl. "Víte, rád bych v tomto procesu byl jeho žalobcem. Protože každý má na mysli tu jednu otázku: Proč? Zasloužil si libyjský lid to, co (Kaddáfí) udělal za těch 42 let útlaku, zabíjení, a toho všeho?," ptal se Džibríl.

Komisař organizace OSN pro lidská práva Navi Pillay vyzval k vyšetření okolností Kaddáfího smrti. Džibríl řekl, že proti tomu nic nenamítá. "Ano, to je z našeho pohledu naprosto v pořádku," odpověděl na dotaz, zda nechá tuto záležitost podrobně vyšetřit a zda povolí, aby na vyšetřování dohlédl mezinárodní tým. Kaddáfí byl dopaden ve čtvrtek, kdy také zemřel.

"Ale když už je tělo pohřbeno, víte, podle islámských pravidel...když je pohřbeno, tak je pohřbeno," dodal. "My máme zprávu koronera a já jsem to tělo sám viděl. Mohu dosvědčit, že na tváři ani na těle nebyly žádné zhmožděniny," řekl Džibríl. Připustil nicméně, že během libyjské revoluce došlo k "určitému porušení lidských práv".

Na Kaddáfího těle jsou viditelné stopy po střelných zraněních, a to na hrudi, na břiše a na levé straně hlavy. Když bylo Kaddáfího tělo vystaveno v Misurátě, podle agentury Reuters mu pootočili hlavu, takže střelné poranění před levým uchem nebylo vidět.

Libyjské vedení ještě v pátek tvrdilo, že Kaddáfí bude mít řádný muslimský pohřeb. V sobotu se ale podle svého mluvčího dohodlo, že tělo bývalého libyjského diktátora bude předáno rodině. Na internetu se mezitím objevila nová videonahrávka, která zachycuje poslední minuty Kaddáfího života, kdy jej povstalci bijí a vláčejí.

Povstalci mají v neděli prohlásit zemi za osvobozenou. Prohlášení osvobození má podle rebelů odstartovat další etapu na cestě Libye k demokracii. Slavnostní prohlášení mělo původně zaznít již v den Kaddáfího smrti nebo o den později, povstalci ho ale nakonec odložili. 

Zemřel na zranění střelou

Libyjští soudní lékaři v noci na neděli pitvali tělo svrženého libyjského diktátora v márnici města Misuráty, které má být po pitvě vráceno do chladírenské místnosti jednoho z misurátských obchodních středisek, kde již dříve bylo vystaveno pro veřejnost. Soudní lékař potvrdil, že Kaddáfí zemřel na zranění způsobené střelnou ranou.

Povstalečtí velitelé v Misurátě ještě v sobotu odmítali možnost pitvy, třebaže sílily pochybnosti ohledně okolností diktátorovy smrti a ze zahraničí se ozývaly výzvy, aby vše bylo důkladně vyšetřeno.

Na Kaddáfího těle byla dobře viditelná střelná zranění na hrudi, na břichu a na levé straně hlavy. Podle Reuters strážci stojící u Kaddáfího těla později otočili jeho hlavu, aby nebylo tak patrné střelné poranění na levé straně před uchem.