Chyby ve výrobě a problémy se získáváním náhradních dílů, na něž se vztahují mezinárodní sankce, výrazně zpomalily íránský jaderný program. Vyplývá to ze zprávy amerického Ústavu pro vědu a mezinárodní bezpečnost (ISIS). Ta byla zveřejněna v pondělí večer a podle expertů ústavu se problémy íránského jaderného programu týkají hlavně centrifug pro produkci obohaceného uranu.

Obohacování uranu je už několik let jádrem sporu mezi Íránem a mezinárodním společenstvím, které se obává, že Teherán usiluje o získání jaderné zbraně, přestože to kategoricky stále popírá. Podle zprávy Írán podle všeho chce příští rok instalovat zhruba tisícovku nových centrifug, ale "některé faktory by mohly tento časový plán zbrzdit". Především přísnější aplikace sankcí OSN by mohla Íránu jeho plány překazit, protože by nemusel získat nezbytný materiál k náhradě poruchových centrifug.

Írán má v současné době k dispozici asi 8600 centrifug k obohacování uranu první generace. Tato zařízení byla vyrobena na základě pákistánských modelů, jež jsou velmi poruchové, a Írán by je potřeboval nahradit novými zařízeními. "Nejnovější údaje z íránského jaderného střediska Natanz ukazují, že Íránu se nepodařilo překonat tyto výrobní nedostatky," uvádí zpráva ISIS.

Íránský jaderný program se podle ISIS stal také koncem loňského roku terčem útoku počítačového viru Stuxnet. Ten napadá řídící prvky provozu na obohacování uranu a údajně ho vyvinuli američtí a izraelští odborníci. Podle amerického listu The New York Times byla jeho působnost dva roky testována v izraelském jaderném komplexu v Dimoně.