Čeští europoslanci Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch (ODS), kteří vlastnili většinový podíl v projektu IZIP, se o svých podnikatelských aktivitách nezmínili v prohlášení o střetu zájmů pro Evropský parlament.

Na skutečnost upozornil listu European Voice.

Projekt IZIP se zabývá elektronickými zdravotními knížkami. Europoslanci svůj podíl koncem srpna přenechali švýcarské společnosti eHI eHealth International, od níž pak většinový podíl odkoupila VZP. Chtěli tak podle svých slov zamezit tomu, aby správní rada pojišťovny projekt zastavila.

Ouzký ve zjištění, které učinil list European Voice, nevidí problém. "Držení akcií není součástí tohoto přiznání," uvedl Ouzký. "Nevím, do kterého bodu by se to uvádělo,“ prohlásil s tím, že o jeho aktivitách v parlamentu věděli.

Zahradil: Soukromá věc. Jeho kolega: Mají přiznat jakékoliv akcie

Podle poslance Jana Zahradila (ODS), který šéfuje Evropské konzervativní a reformní skupině , do níž oba europoslanci spadají, jde o jejich soukromou věc.

Místopředseda stejné frakce, někdejší novinář a držitel Antibyrokratické cena občanského sdružení eStat.cz Derk-Jan Eppink však postup Ouzkého a Cabrnocha kritizuje. Dle něj musí každý odhalit "všechny své finanční zájmy, včetně držení akcií". 

"Pokud máte nějaký finanční zájem, musíte ho deklarovat," kritizovala Ouzkého a Cabrnocha německá socialistická europoslankyně Dagmar Rothová-Behrendtová, která je stejně jako zmiňovaná dvojice členkou parlamentního výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Od europoslanců se vyžaduje, aby v tomto prohlášení zmínili své "profesionální aktivity a jakékoli placené funkce či aktivity".

Ouzký: O akciích jsem informoval

Parlamentní pravidla také počítají s tím, že europoslanec musí předtím, než v parlamentu nebo v některém z jeho orgánů vystoupí, zmínit jakýkoli přímý finanční zájem v dané věci.

Ouzký tvrdí, že se o IZIP opakovaně zmiňoval. Například to prý uvedl i v životopisu rozdávaném členům tohoto výboru a během debat o elektronické zdravotnictví.

Cabrnoch s Ouzkým patří ke spoluzakladatelům elektronických zdravotních knížek v ČR. Po převodu 49 procent akcií na švýcarskou společnost vlastní zbylý podíl Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Pro ní IZIP provozuje elektronické zdravotní knížky. Za projekt VZP let vydala za deset let už 1,53 miliardy korun.