Do Libye se ve čtvrtek vrátí český velvyslanec Josef Koutský. Na jeho bezpečnost dohlídnou příslušníci policejního Útvaru rychlého nasazení (URNA). Praha zároveň zemi poskytne humanitární pomoc ve výši čtyř milionů korun, uvedlo ve středu ministerstvo zahraničních věcí.

Podle Koutského nezačne zastupitelský úřad fungovat hned, do provozu bude uváděn postupně. "Mezi humanitární pomocí bude mimo jiné zdravotnický materiál," dodal velvyslanec na neformálním setkání s novináři.

Velvyslanec Koutský byl zpět do ČR z Libye odvolán letos v únoru, když začaly nepokoje a boje povstalců s režimem Muammara Kaddáfího. Česká republika 29. srpna uznala povstaleckou Přechodnou národní radu (NTC), jejíž ozbrojenci mezitím obsadili libyjské hlavní město.

V Tripolisu, kde sídlí velvyslanectví, byl již v září pracovník ministerstva, který hodnotil situaci na místě po bouřlivých událostech posledních týdnů. Mimo jiné řešil otázku ostrahy a zabezpečení budovy velvyslanectví a českých diplomatů.

Nyní tedy bylo rozhodnuto, že ambasádu ochrání speciální policejní útvar. URNA bude přítomna znovuotevření českého diplomatického zastoupení. Příslušníci zásahové jednotky střeží bezpečnost českých velvyslanectví v několika rizikových zemích. Zda v Libyi zůstanou trvale, bude rozhodnuto později. Kvůli bezpečnosti diplomatů podle dřívějších informací ČTK do Tripolisu poputuje z Prahy například pancéřované auto.

Česko bylo mezi prvními zeměmi, které navázaly kontakt s přechodnou libyjskou vládou. Už během své návštěvy v Benghází koncem června ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uznal NTC jako "důvěryhodného představitele libyjského lidu". Česko nicméně plně uznalo přechodnou radu až poté, co se většina států Evropské unie k tomuto kroku už odhodlala.