Senát, v němž má většinu opoziční ČSSD, ve středu podle očekávání vetoval balík reformních zákonů, kterými chce vládnoucí trojkoalice měnit zdravotnictví. Zároveň ale doporučil v zákoně zavést odchodné pro záchranáře.

Vládní reformní návrh se vrací do sněmovny a v ní koalice podle všeho senátory definitivně přehlasuje.

A s čím senátoři nesouhlasí? Například s prodloužením maximální dojezdové doby záchranářů ze současných patnácti minut na dvacet. Předloha o specifických zdravotních službách dále upravuje umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace mužů a změnu pohlaví.

Senát zamítl i dvě doprovodné normy k reformě - takzvaný změnový zákon a novelu o zdravotním pojištění. Tato novela mimo jiné vyjímá z úhrad z pojištění část léků - lidé by si je museli platit sami. Úprava vzbudila asi největší kritiku senátorů. Předloha dále zavádí hrazení očkování proti rakovině děložního čípku dívkám ve věku od 13 do 14 let.

"Prodloužení dojezdové doby záchranářů je chybou," uvedl senátor za ODS Zdeněk Schwarz, ředitel pražské záchranné služby.

Vláda by se podle něho měla snažit zlepšovat jak kvalitu péče, tak také její dostupnost. Zachování současné délky dojezdové doby však mělo své kritiky jak v koalici, tak i v opozici.

Loni bylo čtvrthodinovým limitem pokryto 96 procent území státu. Prodloužení doby příjezdu záchranářů navrhovalo ministerstvo zdravotnictví kvůli tomu, že patnáctiminutový limit nelze dodržet pro oblasti se zhruba 1,3 milionu obyvatel, ale limit o pět minut delší nebude stačit asi jen pro 200 tisíc lidí.

Odchodné pro záchranáře

Senátoři zároveň ve středu navrhli odchodné pro záchranáře. Činilo by šest měsíčních platů a nárok by na něj měli mít záchranáři pod dosažení 50 let věku, pokud u záchranky pracovali alespoň 15 let.

Jiné výhody podle Schwarze na rozdíl od hasičů či policistů nemají. Pouze tuto senátní úpravu ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) podpořil.

 

Co chce Heger změnit v českém zdravotnictví

1/  Zákon o zdravotních službách

Lege artis (postup odpovídající nejvyššímu vědeckému poznání) se mění na léčbu, která je právě objektivně k dispozici.

Nemocnice zavedou hodnocení kvality. Sledovat se bude zhruba 10 kritérií. Například proleženiny pacientů, množství porodů císařským řezem či úmrtnost pacientů při infarktech. Z dat pak mají vzniknout první oficiální žebříčky kvality péče.

Děti budou mít nově právo na to, aby s nimi rodiče byli trvale v nemocnici. Nebudou se na ně vztahovat návštěvní hodiny.

Lékaři mají používat antibiotika uvážlivě, což znamená nedávat je pacientům často (potom jim nezabírají).


2/ Zákon o záchranné službě

Záchranka má k pacientovi dojet do dvaceti minut od výzvy. Loni to záchranáři až u 96 procent případů zvládali do čtvrt hodiny.


3/ Zákon o specifických službách

Ženy mohou jít na umělé oplodnění do svých 55 let.

U transsexuálů je možné zahájit hormonální léčbu před 18. rokem věku, ale chirurgické zákroky lze podstoupit až v plnoletosti.