Stárnoucí populace Japonska by mohla odejít do penze až v 68 letech. Nový návrh, který zvyšuje důchodový věk o tři roky, v úterý představilo japonské ministerstvo zdravotnictví, práce a sociální péče.

Důvodem jsou děsivě rostoucí náklady na výdaje spojené s výplácením důchodů zvyšujícího počtu nových penzistů.

Povinné výdaje na sociální zabezpečení, kam patří i důchody, ukrajují z japonského státního rozpočtu o jednom bilionu amerických dolarů (18 bilionů korun) celou třetinu a neustále roste. S tím stoupá i zadlužení země, které dosahuje v současnosti dvojnásobku hrubého domácího produktu, píše agentura Reuters.

Japonská vláda se už rozhodla pro postupné zvyšování hranice důchodového věku z 60 na 65 let, s platností do března 2026 pro muže a do března 2031 pro ženy.

Změny s sebou ale nesou nutnost zajistit pro starší obyvatele pracovní místa, připomínají odbory. Vláda o novém návrhu bude jednat ke konci roku.

Japonsko patří mezi země s nejvyšším věkem obyvatelstva. Více než 20 procent z jeho 128 milionů obyvatel je starších 65 let. Krom světově proslulé dlouhověkosti má Japonsko také jednu z nejnižších porodností na světě, protože mnoho mladých odkládá založení rodiny a zplození potomka kvůli finanční zátěži, kariéře či neochotě změnit životní styl.