Všichni lékaři a sestry v Česku nemohou počítat s tím, že jejich platy v příštím roce porostou. Některá zdravotnická zařízení nebudou mít na zvýšení mezd peníze. Řekl to ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) po jednání zdravotnické tripartity.

S růstem mezd přitom počítá memorandum, které na jaře ukončilo protest lékařských odborů Děkujeme, odcházíme. Místopředsedkyně zdravotnických odborů Ivana Břeňková po jednání tripartity řekla, že odbory budou po vládě chtít pro zdravotnictví další peníze.

Pokud by podle Břeňkové do systému nepřiteklo asi pět miliard, nebude možné memorandum dodržet a zdravotníků slibovanou částku přidat. Mzdy by se měly zvednout v příštím roce o deset procent.

Podle Břeňkové "bude muset pomoci vláda a ministerstvo financí" a nejjednodušší je prý zvýšit platby do zdravotního pojištění za takzvané státní pojištěnce. Stát hradí pojistné za děti, důchodce, nezaměstnané či studenty.

Ministr Heger návrh odmítá. Kabinet se podle něj už dříve usnesl na tom, že stát do systému přidávat peníze nebude. "Ještě vidím rezervy, pokud jde o efektivitu systému," uvedl Heger. Dodal, že se ve zdravotnictví potlačí rozvoj, nebudou se nakupovat "nové super přístroje". Pacienti přesto potřebnou léčbu dostanou.

Desetiprocentní nárůst mezd se ministr bude snažit dodržet. V některých zdravotnických zařízeních se to podle něj ale zřejmě nepodaří. "Některá na to nebudou mít peníze. Některá se mohou ocitnout na pokraji bankrotu," uvedl ministr. Podle svých slov ale doufá, že se podaří přidat co nejvíce lékařům a sestrám.

Pojišťovny peníze nepřidají

Zdravotní pojišťovny zdravotnickým zařízením a lékařům zaplatí příští rok zhruba stejný objem péče jako letos, úhrady jim nenavýší. Navíc se zvedne daň z přidané hodnoty.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně bude záležet třeba na tom, kolik peněz se do zdravotního pojištění odvede. Uspořit by se mohlo díky změně lékové politiky či změně nákupu zdravotnických prostředků. Peníze do zdravotnictví by v příštím roce mohly také přitéct ze zvýšených poplatků. Počítá se i s rušením akutních lůžek.

Nemocniční doktoři dostali podle memoranda přidáno už od března, a to 5 000 až 8 000 korun. Dohoda, kterou Heger podepsal na jaře s lékařskými odbory po jejich protestní akci Děkujeme, odcházíme, zažehnala krizi ve zdravotnictví. Výpověď tehdy podala skoro pětina z 20 tisíc nemocničních doktorů.