Český prezident Václav Klaus v pátek v rozpravě na 66. zasedání Valného shromáždění OSN odmítl jednostranné kroky v izraelsko-palestinském sporu. Palestina chce v pátek předložit přihlášku do OSN.

Klaus také vyzval Evropu ke spolupráci s novými režimy v severní Africe a podpořil jadernou energetiku.

V otázce sporu o uznání palestinského státu Klaus podpořil středeční stanovisko amerického prezidenta Baracka Obamy, že k ukončení mnohaletého konfliktu nevedou žádné zkratky.

"Je třeba, aby obě strany zaujaly inovativní přístup a překonaly některá stará, neflexibilní a rigidní schémata uvažování. Je třeba, aby obě strany vyjednávaly a hledaly vyvážené řešení, které bude trvalé," uvedl Klaus.

Ve zhruba desetiminutovém anglicky přednášeném projevu zdůraznil, že trvalé řešení nemůže vzejít z jednostranných kroků, ani nemůže být vynuceno OSN.

Za příklad řešení prezident označil rozpad Československa. Zdůraznil, že pokojné rozdělení bylo vyjednáno uvnitř československé federace a nevzešlo od vnějších zprostředkovatelů.

"Naše zkušenost říká, že pokud mají být touhy nějaké země po suverenitě a svobodě nebo spory mezi zeměmi vyřešeny trvale a přijatelně pro jejich obyvatele, řešení musí vzejít v první řadě z regionu samotného a z jednání dotyčných zemí," řekl Klaus.

V souvislosti s historickými zkušenostmi české společnosti se Klaus zmínil i o současných změnách severoafrických režimů.

"Česká republika úspěšně dokončila přechod od komunismu k demokracii a s touto zkušeností přejeme zemím severní Afriky, aby udělaly pokrok stejným směrem," řekl.

Prezident podotkl, že cesta k demokracii bude složitá. Rozhodující podle něj není odstranění několika vedoucích politiků, ale systémové změny. Pro ně je třeba jasná představa, jakým směrem se chce země ubírat a jak svého cíle dosáhne.

"U některých zemí severní Afriky stále nevidím splnění těchto podmínek," podotkl Klaus.

Dodal, že změny přitom nemohou přijít ze zahraničí, ale musejí být důsledkem pohybů na domácí scéně. Zahraničí přesto může něčím přispět, a to zvýšenou snahou spolupracovat se zeměmi severní Afriky.

"Neměli bychom zapomínat, že svoboda a trh se vzájemně doplňují," uvedl Klaus a doplnil, že garancí stability v severní Africe je prosperita. Země Evropské unie by se o ni podle něj mohly zasadit tím, že jejich vztahy se zeměmi severní Afriky budou založeny na volném trhu.

V závěru svého projevu český prezident podpořil další využívání jaderné energetiky. Ta je podle něj stabilním a pro některé země nepostradatelným zdrojem energie i po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě po zemětřesení z letošního března.

"Za Českou republiku říkám, že to, co se stalo ve Fukušimě, podle nás v žádném případě nezpochybňuje argumenty pro jadernou energetiku. Tyto argumenty jsou silné, ekonomicky racionální a přesvědčivé," řekl český prezident.

 

Podotkl nicméně, že březnové japonské události byly vážnou přírodní katastrofou, z níž je třeba se poučit.

Klaus již dříve rozhodnutí Německa odstoupit od jádra označil za iracionální a populistický krok. "Němci jsou normálně racionální lidé, ale tomuhle nerozumím," uvedl prezident v červnu v Hamburku a zdůraznil, že Česká republika hodlá nadále jadernou energii využívat.