Diplomaté Spojených států a dalších západních zemí ve čtvrtek během projevu íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda opustili sál Valného shromáždění OSN.

Američtí diplomaté odešli v okamžiku, kdy prezident označil teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001 za "záminku" pro americký útok na Irák a Afghánistán. Západní diplomaté je po chvíli následovali.

Ahmadínežád označil útoky z 11. září za "záhadné" a řekl, že Spojené státy a jejich spojenci "považují sionismus za posvátný pojem a ideologii".

S využitím "sítě svých imperialistických médií, která je pod vlivem kolonialismu, vyhrožují sankcemi a vojenskou akcí každému, kdo zpochybňuje holokaust a události 11. září," řekl íránský prezident.

OSN bude v pátek jednat o návrhu prezidenta Palestinské autonomie Mahmúda Abbáse, který má předložit návrh na členství Palestiny v OSN.

Ahmadínežádovy dřívější kontroverzní proslovy nejen na půdě OSN:

23.9. 2010 Zasedání Valného shromáždění

Některé segmenty v rámci americké vlády pečlivě připravily útok, který měl zvrátit upadající americkou ekonomiku a její kontrole nad zeměmi Blízkého východu, aby zachránily sionistický režim. (...) Útoky 11. září způsobila teroristická skupina, kterou však vláda Spojených států podpořila a využila situace, citoval íránského prezidenta americký server HuffingtonPost

23.9. 2009 Zasedání Valného shromáždění

Ačkoliv za posledních  třicet let byla naše země nahlížena nepřátelsky ze strany těch, kteří podporovali vojenskou agresi proti Saddámu Husajnovi a jeho použití chemických zbraní proti nám, pak jejich vojska napadla Irák, aby se ho zbavila.

29.4. 2009 Konference OSN o rasismu

Dámy a pánové, nechte nás, abychom se podívali na Radu bezpečnosti, která je jedním z děditství první a druhé světové války.

24.9. 2007 Proslov na Kolumbijské univerzitě

Moje první otázka byla, jestli holokaust je záležitost dnešní doby, nebo historie, která se stala? Proč k tomuto (zjištění - pozn. red) nestačí výzkum, který by tuto problematiku uchopil z různých úhlů pohledu?