Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na zasedání Valného shromáždění OSN navrhl poskytnout Palestincům ve Spojených národech status pozorovatelského státu a vypracovat do jednoho roku mírovou cestovní mapu pro Blízký východ.

Podle jeho plánu by přímé izraelsko-palestinské rozhovory měly být obnoveny do jednoho měsíce, do půl roku by mělo být dosaženo dohody o hranicích a bezpečnosti a do roka by měla spatřit světlo světa konečná dohoda o mírovém urovnání.

"Nechme nekonečných debat o formalitách a jednejme o přesném a ambiciózním časovém plánu," řekl francouzský prezident z tribuny Valného shromáždění OSN. Ve snaze odradit palestinské vedení od podání žádosti o uznání státnosti prohlásil, že "po šedesáti letech neúspěchů je třeba změnit taktiku".

Sarkozy v projevu varoval, že případné veto uvalené na připravovanou palestinskou žádost by mohlo na Blízkém východě vyvolat novou vlnou násilností. Vetem Palestincům hrozí jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN Spojené státy v případě, že palestinské vedení oficiálně požádá o uznání Palestiny jako řádného členského státu světové organizace. Oznámení tohoto kroku má obsahovat páteční projev vůdce palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse v OSN.

Palestina má nyní v OSN status stálé pozorovatelské "entity", což je nižší úroveň než Sarkozym navrhovaný status "nečlenského pozorovatelského státu".

Podle agentury AP byl tón Sarkozyho projevu více umírněný než řeč prezidenta USA Baracka Obamy, který promluvil krátce před ním a jehož projev v sále vyvolal poměrně chladnou reakci.

Zatímco šéf Bílého domu varoval před následky neuvážené "zkratky", kterou by měla být žádost o uznání palestinské státnosti, Sarkozy vyzval Palestince, Izraelce a mezinárodní společenství k oživení zablokovaných rozhovorů novými myšlenkami a novou taktikou.

Podle západních diplomatů je Sarkozyho časový plán reflexí návrhu ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonové, o němž hovořila v úterý na schůzce ministrů zahraničí EU.

Snaha o dosažení dohody na Blízkém východě musí mít podle francouzského prezidenta širší rámec; měly by se do ní podle Sarkozyho zapojit i ostatní arabské státy, které byly dosud na okraji. Pokud si ale zúčastněné strany budou klást předběžné podmínky, je jednání "odsouzeno k nezdaru", řekl prezident.

Mluvčí palestinské delegace v první reakci na Sarkozyho projev přislíbil, že prezident Abbás bude návrh studovat.