Turecko zmrazí vztahy s Evropskou unií, pokud bude Kyperská republika pověřena půlročním předsednictvím unie v roce 2012. Turecká agentura Anadolu to s odvoláním na náměstka tureckého premiéra Besira Atalaye uvedla v sobotu večer. Podobně se k problému rozděleného Kypru vyjádřil v červenci turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy v reakci na pokus řeckých nacionalistů připojit ho k Řecku obsadila jeho severní třetinu turecká vojska pod záminkou ochrany turecké menšiny. V roce 1983 byla na tomto území vyhlášena Severokyperská turecká republika, kterou kromě Turecka nikdo neuznává. Dosavadní pokusy o opětovné sjednocení země neuspěly. Mezinárodně uznávaná Kyperská republika, de facto jen řecká část ostrova, je členem EU, ale Turecko ji neuznává.

"Pokud mírová jednání o Kypru nebudou úspěšná a EU dá své rotující předsednictví jižnímu Kypru, nastane mezi Tureckem a EU skutečná krize. My totiž v takovém případě zmrazíme vztahy s EU," řekl v rozhlasové stanici kyperských Turků Atalay, jehož země kandiduje na členství v unii. Zdůraznil, že tento postoj je rozhodnutím turecké vlády.

Zmrazením vztahů s Evropskou unií, pokud se v ní v červenci 2012 ujme předsednictví Kypr a nebude do té doby vyřešena otázka jeho opětného sjednocení, varoval v červenci na tiskové konferenci v Ankaře také šéf turecké diplomacie.