Maďarský prezident Pál Schmitt požádal vládu, aby prověřila možnost zbavit státních vyznamenání osoby, které si je již nezaslouží. O řády by lidé mohli přijít tehdy, pokud by jejich chování bylo v rozporu s "ústavními hodnotami Maďarska a maďarského národa", uvedla agentura MTI.

"Je mojí povinností zachovávat a prosazovat ústavní hodnoty Maďarské republiky," uvedl Schmitt v dopisu adresovaném premiérovi Viktoru Orbánovi. Prezident také dodal, že státní vyznamenání jsou výrazem uznání celého národa, takže řády jsou symboly ústavních hodnot.

Prezidentova výzva přichází v době, kdy v Maďarsku vyvolal spory případ spisovatele Ákose Kertésze. Premiérův mluvčí Péter Szijjártó v úterý prohlásil, že vláda očekává od Kertésze omluvu za jeho protimaďarské poznámky, které učinil v maďarskojazyčných amerických novinách.

Kertész, který v roce 2008 získal Kossuthovu cenu, nejvyšší ocenění udělované v Maďarsku umělcům, v americkém týdeníku Amerikai Népszava z 29. srpna uvedl, že Maďaři mají genetické sklony nepřijímat odpovědnost za své činy.

"Maďaři jsou geneticky podřízení... Ani v nejmenším necítí výčitky za nejzávažnější historické zločiny, přesouvají odpovědnost na druhé a vždy obviňují ostatní. Nejsou schopni a nechtějí se poučit... závidí a když je to nutné, zabijí ty, kteří uspěli v životě skrze práci, učení a novátorství."

 

Spisovatel také tvrdí, že za holokaust mohou být nyní obviňováni jen Maďaři, protože maďarský národ zůstává jediným, na rozdíl od Němců, který nedokázal přijmout své hříchy a litovat jich.

Schmitt není prvním, kdo žádá odnímání státních ocenění. V pondělí poslanec za krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) Gergely Farkas vyzval vládu, aby Kertészovi ocenění sebrala.

Spisovatel a dramatik Kertész je znám také v Česku, přeložen byl jeho román Rodinný dům s mansardou a na jeviště se dostala mimo jiné jeho hra Kornelovy vdovy.