Vláda ve středu opět přerušila projednávání návrhu státního rozpočtu z dílny ministerstva financí. A nedokončila ani diskusi o návrhu na vyrovnání státu s církvemi.

Po jednání kabinetu to uvedl vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Vicepremiérka a místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake doplnila, že její strana diskusi o církevním vyrovnání nyní spojuje s debatou o rozpočtu, protože chce vědět, kde stát v příštích letech peníze pro církve vezme.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) prohlásil, že takové spojování odmítá, chápe ale přerušení diskuse o církevních restitucích k tomu, aby se mohlo konat připomínkové řízení.

Slušná politika? Ne, prý vydírání

"O tomto bodu byla velmi živá diskuse," podotkl ministr.

Není podle něj ale možné dohodu, uzavřenou bez vazby na jiná témata, najednou na tato témata vázat a dávat jakákoliv ultimáta. "To totiž podle mého názoru nemá nic společného se slušnou politikou, to je prostě a jenom vydírání," prohlásil Kalousek.

Věci veřejné před středečním jednáním vlády o rozpočtu naznačovaly, že svůj souhlas s dohodou o církevním vyrovnání podmiňují nalezením 8,8 miliardy korun pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI).

"Nevážeme církevní restituce na peníze pro dopravu, ale vážeme církevní restituce na dohodu o střednědobých výhledech a o rozpočtu," odpověděla Peake na otázku, zda nejmenší vládní strana skutečně peníze pro SFDI a církevní restituce spojuje.

Kalousek: Měnit dohodu s církvemi? Absurdní

Ministr financí označil za absurdní možnost případného dalšího koaličního jednání, které by mělo měnit parametry dohody o vyrovnání s církvemi domluvené dříve nejen uvnitř koalice, ale i se 17 církvemi a náboženskými organizacemi. Také podle Peake Věci veřejné dohodu s církvemi plně respektují.

Je ale podle ní potřeba mít jasno v tom, odkud se až 2,5 miliardy ročně na vyrovnání s církvemi vezmou.

"Zatímco kolegové si myslí, že zaplacením církevních restitucí se stane zázrak a vzduch ve státní pokladně se promění na peníze, tak my jsme přesvědčeni, že pánbůh je ještě stále neúplatný a ty dva týdny nám odpustí," prohlásila Peake.

Připustila, že rozpočet na příští rok s dohodou s církvemi nesouvisí. Týká se ale rozpočtových výhledů na další léta, které jsou spolu s rozpočtem projednávány i schvalovány, upozornila.

Kalousek zdůraznil, že do struktury rozpočtového výhledu může zapracovat jen legislativou podporované výdaje.

"Není tam vyrovnání s církvemi, nejsou tam emisní povolenky. Nejsou tam další úpravy rozpočtové legislativy, o kterých velmi čile v koalici a ve vládě hovoříme. Je tam pouze to, co je současná platná rozpočtová legislativa," vysvětlil ministr financí s tím, že pokud se dohoda s církvemi stane realitou, pak bude do střednědobých výhledů zabudována.

Ministři stáhli finanční požadavky

Někteří ministři ve středu podle Kalouska stáhli požadavky na navýšení svých rozpočtových kapitol. Víc, než jim Kalousek přidělil, už podle informací ČTK nechtějí ministr vnitra Jan Kubice a ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Požadavek pro své ministerstvo stáhl i sám Kalousek.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV), jehož požadavky Věci veřejné podporují, navrhl údajně kompromis.

Před schůzí řekl, že půjde na jednání s požadavkem na navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o devět miliard korun. Ohledně dotací krajům na financování regionálních železnic a rychlíkové dopravy nabídne kompromisní řešení.

Kalousek později uvedl, že podobný kompromis zřejmě vláda přijme.

Na rozpočet čas do konce září

Premiér Petr Nečas (ODS) plánuje schválení návrhu klíčového zákona až na příští týden. Podle zákona má vláda sněmovně rozpočet předat do konce září.

Středeční odklad diskuse o rozpočtu nebyl překvapením. Předpokladu, že vláda nerozhodne, nahrával i fakt, že Nečas měl už v 11 hodin ze Strakovy akademie odjet do Českého Těšína.