Kreslíř agentuře AP potvrdil, že se vrátil po upozornění norské policie na "zneklidňující" informace.

Westergaard, jenž žije pod nepřetržitou ochranou, odmítl sdělit podrobnosti o tom, zda bezpečnostní hrozba vyšla najevo během jeho turné po Norsku, kde představoval knihu. Norská policie pouze prozradila, že ještě v pondělí byl Westergaard v Oslu, ale Norsko už opustil.

Norská média původně tvrdila, že Westergaard musel návštěvu v Norsku zkrátit kvůli srdeční příhodě. "To je oficiální verze," řekl kreslíř AP. "Myslete si, co chcete, ale je mi dobře, opravdu. Jsem v pořádku," řekl Westergaard.

Vnikl se sekyrou do domu karikaturisty

Nevyvrátil přitom spekulace, že se vrátil kvůli ohrožení osobní bezpečnosti. "Víte, že policie se o mě velmi dobře stará," řekl. "Vzal jsem vážně to, co mi policie řekla. Měl jsem obavy," dodal.

Šestasedmdesátiletý Westergaard se opakovaně stal terčem výhrůžek poté, co dánský deník Jyllands-Posten v roce 2005 zveřejnil 12 karikatur Mohameda. Muslimové napadli několik dánských ambasád ve světě.

Islámské právo jakékoli zobrazování proroka zakazuje. Westergaard navíc Mohameda nakreslil s turbanem ve tvaru bomby.

Dánská policie tvrdí, že už překazila několik spiknutí proti karikaturistovi. Dánský soud letos odsoudil k devíti letům vězení Somálce, jenž v roce 2010 ozbrojen sekyrou vnikl do Westergaardova domu a zřejmě se ho pokusil zabít.

Norsko letos 22. července zažilo první velký teroristický útok na svém území. Výbuch ve vládní čtvrti v Oslu a následná střelba do účastníků tábora mladých sociálních demokratů si vyžádala 77 mrtvých. Čin však nespáchali islamisté, jak se v některých médiích spekulovalo bezprostředně po činu, ale naopak pravicový extremista, který brojil proti údajné islamizaci Evropy.