Zaměstnance čeká řada změn. Poslanci vládní koalice v pátek schválili v závěrečném čtení vládní novelu zákoníku práce, která počítá například s prodloužením zkušební doby či proměnnou výší odstupného podle odpracované doby.

Vláda chce, aby nový zákoník práce platil už od ledna příštího roku, nejspíš to ale nestihne. Legislativní proces se podle všeho zdrží v Senátu, kam nyní novela míří. Počítá se s tím, že Senát, v němž má většinu opoziční sociální demokracie, jej odmítne. A jeho veto pak bude muset sněmovna přehlasovat.

ČSSD nejvíc vadí novinka týkající se tvrdých postihů, pokud zaměstnanec hrubě poruší například režim v pracovní neschopnosti.

Nový zákoník práce

Diferencované odstupné

Kdo bude v práci do jednoho roku, dostane jen jednoměsíční odstupné; kdo dva roky, dostane dva platy, a teprve od třetího roku v zaměstnání bude mít nárok na trojnásobek měsíční mzdy.

Zkušební doba

U vedoucích pracovníků chce ministerstvo prodloužit možnou zkušební dobu až na 6 měsíců. U práce na dobu určitou však maximálně na polovinu délky úvazku.

Dohody o provedení práce

Do stropu 10 000 korun měsíčně bude placena stejně jako dnes jen 15% daň z příjmu. Nad tímto stropem se zavede standardní sociální a zdravotní pojištění.

Nový důvod pro výpověď

Zaměstnanec bude moci dostat výpověď, pokud nebude dodržovat léčebný režim.

Týkat se to má prvních 21 dnů pracovní neschopnosti, kdy nemocenskou vyplácejí zaměstnavatelé. Zákon zaměstnancům nařizuje, aby se v této době zdržovali v místě pobytu a dodržovali stanovené podmínky, například pokud jde o vycházky. Pokud to poruší, riskují, že přijdou o místo.

I ministr práce a sociálních věci Jaromír Drábek (TOP 09) připustil, že právě tato úprava nejvíce vadí senátorům sociální demokracie. “Očekávám, že zákoník vrátí zpět k projednání sněmovně s pozměňovacím návrhem právě v tomto bodě,” uvedl Drábek pro server IHNED.cz krátce po hlasování.

Páteční dění ve sněmovně sledujeme on-line ZDE

Opozice proti zákoníku protestovala už při schvalování v dolní komoře parlamentu. Podle ČSSD i KSČM novela oslabuje postavení zaměstnanců i odborů a naopak posiluje postavení zaměstnavatelů.

Vláda to odmítá, podle ní navržené změny povedou k větší pružnosti pracovního trhu a mají motivovat firmy k vytváření pracovních míst.

Odstupné se řídí podle odpracovaných let

Zákoník zavádíi změny týkající se odstupného. Jeho výše se má nově řídit počtem odpracovaných let.

Člověk, který odpracuje méně než rok, dostane při propuštění jeden průměrný měsíční plat. Pokud bude ve firmě od jednoho do dvou let, náležet mu budou dva platy. Když odpracuje více než dva roky, dosáhne jako dosud jeho odstupné výše tří průměrných výdělků. To má podle vlády více motivovat zaměstnavatele k tvorbě pracovních míst na dobu neurčitou.

Na doporučení sněmovního výboru pro sociální politiku byla do novely zapracována pravidla pro vyplácení odstupného v okamžiku, kdy zaměstnanec dostane výpověď uprostřed takzvaného vyrovnávacího období.

Jde o situaci, kdy zaměstnavatel uplatňuje konto pracovní doby. V takovém případě by měl zaměstnanec právo na trojnásobek průměrného výdělku a k tomu ještě odpovídající částku podle odpracovaných let.

“V tomto bodě jsme vyhověli sociálním partnerům, jde o úpravu, která má tento nástroj učinit pružnějším,” řekl Drábek.

Na dohodu až 10 tisíc bez pojištění

Dodal, že kromě této úpravy už sociální partneři nebudou požadovat v novele žádné další změny.

Novela mimo jiné zvyšuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně. Zároveň nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10 tisíc korun.

Z příjmů nad tuto částku se pak bude platit zdravotní a sociální pojištění. Práce na dobu určitou by podle novely neměla přesáhnout tři roky a u stejného podniku by se neměla opakovat víc než třikrát po sobě.