Letiště Praha - Nejlevnější nákupy v Česku!

Obří modrobílé plakáty s hrdým nápisem slibují, že právě na Ruzyni lidé najdou nejvýhodnější ceny v celé republice. Jenže nová reklamní kampaň za 400 tisíc korun, která běží už rok a letiště se jejím prostřednictvím snaží zbavit pověsti jednoho z nejpředraženějších míst v Česku, žádné razantní změny nepřinesla. Naopak.

Především u občerstvení dál platí ceny, na které už před třemi lety média upozorňovala: presso za 120 korun, dvě deci Coca-Coly za 85 korun, třetinka piva 90 korun a malá voda 115 korun.

Slogany na billboardech přitom zní slibně. "Užijte si nákupy na Letišti Praha" nebo "Garance nejnižší ceny", lákají v češtině i v angličitně s tím, že pokud člověk někde jinde v ČR nakoupí dané zboží levněji, dostane zpět své peníze.

"Akci Nejlevnější nákupy v Česku jsme připravili s cílem ukázat cestujícím, že i na letišti mohou být nákupy finančně výhodné,“ říká Marta Guthová, vrchní ředitelka Letiště Praha pro neletecký obchod.

Levno? Málokde

Jenže potíž je v tom, že kampaň se vztahuje jen na několik málo vybraných obchodů s hračkami, oblečením nebo klenoty. A ty jsou navíc v tranzitním bezcelním prostoru, kam se lidé bez letenky nedostanou. A kde občerstvení také není levné. Někteří provozovatelé tam dokonce ceny ještě víc šponují.

Například ve Follow-Me Bistru u druhého terminálu zaplatí hosté za třetinku piva už 95 korun, dvě deci Coca-Coly stojí 90 korun a například třetinka čerstvého džusu přijde na 135 korun. Tolik kritizované presso zlevní oproti vstupní letištní hale jen o deset korun (na 110 korun). A milovník croissantu zaplatí za jeden kousek oblíbeného pečiva 95 korun.

Kolik kde stojí malé pivo?

Istanbul 80 Kč
Hannover 93 Kč
Praha 95 Kč
Dubaj 170 Kč

Za nájem dvojnásobek oproti Václaváku

Všech 18 restaurací a barů na letišti vlastní jediná firma - Airest Czech Republic, která má z většiny italské vlastníky.

„Víme, že některé naše restaurace jsou drahé, ale ceny nemůžeme snížit. Platíme letišti zhruba dvojnásobný nájem, než je na Václavském náměstí,“ obhajuje vysoké ceny provozní ředitel Airest Czech Republic Radek Tureček. Situace se navíc podle něj zlepšila. Před třemi lety stál půllitr piva 200 korun a nyní „jen“ 145 korun.

Nájemní smlouvy s letištěm garantují italské firmě pronájem restaurací do konce roku 2015, výši nájemného nechce letiště prozradit.

 

„Na letišti jsou drahé provozovny a jsou tam i levnější. Každý pasažér si najde svoje. A to, že je tu i dražší občerstvení? To tu bude vždy,“ reaguje mluvčí ruzyňského letiště Michaela Lagronová.

"Speciální“ ceny i ve fastfoodech

Poukazuje tím na fakt, že kromě „lepších“ restaurací a barů na letišti podnikají i levnější fastfoodové řetězce jako McDonald´s, bageterie Subway nebo kavárny Costa Coffee.

Jenže i ty si vytvořily speciální „letištní ceny“. Všechny mají nabídku zhruba o 10 procent dražší než v ostatních pobočkách v Praze. Například McMenu u McDonald´s běžně stojí 119 korun, na letišti přijde na 139 korun.

„To je tím prostředím. Na prestižnějších místech je prostě nabídka dražší,“ říká provozní letištního McDonald´s Hanka Si Tayeb.

A stejné navýšení cen přiznává i Subway, Starbucks Coffee nebo Costa Coffee. „Ceny na letišti se liší v průměru o 10 až 15 korun na položku. Snažíme se uchovat cenovou úroveň ve všech pobočkách stejnou, letiště je v rámci Prahy naše jediná výjimka. Je to zejména z důvodu provozních nákladů na toto místo,“ řekl například Erik Zlámal, oblastní manažer českého zastoupení řetězce Starbucks Coffee.

Cizincům ceny nevadí

Zatímco Čechům se ceny na pražském letišti mohou zdát vysoké a česká média za ně letiště dlouhodobě kritizují, cizinci jsou mnohem smířlivější.

„Ceny jsou tu naprosto v pořádku. Všude jinde ve světě stojí jídlo i pití na letišti podobně,“ říká Němec Steffen Clause. Podobně mluví i italský turista Sergio Amoni, který si ve stejné restauraci vychutnává kousek pizzy za 130 korun. „Je to tady levnější. Například u nás na letišti v Římě by pizza stála 10 eur (v přepočtu asi 250 korun - pozn. red.),“ pochvaluje si Amoni.

Například na hannoverském letišti jsou ceny podobné jako na Ruzyni – malé pivo stojí 93 korun. A v Dubaji stojí ještě víc - 170 korun.

Pozitivum: zmizeli nepoctiví taxikáři

ruznye4Letišti Praha lze ovšem přičíst i pozitivní změnu. Vyhnalo „černé“, nepoctivé taxikáře. Zatímco ještě loni v březnu Hospodářské noviny informovaly o gangu předražených taxikářů, kteří lovili nic netušící turisty a jezdili s nimi za vyšší ceny, než jaké dovoluje pražská vyhláška, dnes na turisty žádné nástrahy nečíhají.

Jezdí zde dvě oficiální letištní taxislužby se žlutými auty a jednotnými cenami. „Černí taxikáři? Ti už tu zaplaťpánbůh nejsou. Už skoro rok je tu klid,“ říká Dominik Máhler, oficiální letištní taxikář.