Po epidemii příušnic v Ústeckém kraji, kdy za první čtyři měsíce roku bylo hlášeno 996 onemocnění, chce hlavní hygienik ČR Michael Vít prověřit, nakolik je mladá generace odolná proti této nakažlivé nemoci.

Děti se očkují po dosažení 15. měsíce života a přeočkovány jsou kolem třetího roku věku. Vít ČTK řekl, že zvažuje přeočkování dospívajících.

Než rozhodne, udělá imunologické šetření. Plánuje ho na příští rok. Odborníci zjistí, zda imunita očkování proti příušnicím u dospívajících přetrvává, nebo bude nutno zařadit pro ně další posilovací dávku, která by prodloužila tvorbu specifických protilátek.

Příušnice se projevují zduřením slinných žláz, pod čelistní kostí se tvoří bolestivé otoky. Pacienti mají silné bolesti při žvýkání a pohybech hlavou. Postižena může být slinivka břišní, centrální nervový systém a varlata. V dospělosti mohou být u mužů příčinou neplodnosti.

"Epidemii na severu Čech jsme zlomili, přesto bychom chtěli příští rok udělat imunologické přehledy, abychom zjistili, jestli nemusíme někde dát posilovací dávku, abychom ochránili skupinu čtrnáctiletých a starších," řekl Vít.

V současné době se podle něj vede odborná diskuse, které infekce, proti kterým se očkuje, budou do přehledu vedle příušnic zařazeny. Celý projekt je na samém počátku přípravy, a proto by bylo podle Víta předčasné publikovat konkrétní data.

"Nyní je důležité, že s provedením imunologických přehledů se v příštím roce skutečně počítá," řekl.

Epidemie příušnic zasáhla v Ústeckém kraji hlavně skupinu od 14 do 19 let věku. Ve spolupráci s tamní krajskou hygienickou stanicí dalo ministerstvo naočkovat 11 832 dětí, vakcínu zaplatilo.

Do 14. kalendářního týdne bylo v okresech Děčín, Chomutov, Louny a Most hlášeno 516 případů příušnic, to je 61,7 na 100 tisíc obyvatel. Z celkového počtu onemocnění v ČR bylo v Ústeckém kraji 76 procent

Nejvíc nemocných bylo mezi školáky a těmi, kdo navštěvovali kolektivní zařízení. Nejvíc očkovaných bylo v prvních šesti týdnech po zahájení akce, následně začala klesat nemocnost, shrnul Vít.