Tání arktického ledu letos v létě pokročilo natolik, že se plavba Severním ledovým oceánem stává reálnou alternativou tradičních námořních cest v teplých mořích. Podle studie publikované ve středu ruskými klimatology letos v polárních oblastech led roztál v objemech o 56 procent větších než bývá obvyklé.

Obchodní využití severských námořních tras je dávným snem Ruska. Trasa při severním ruském pobřeží je o desítky tisíc kilometrů kratší než klasické námořní linky vedoucí Suezským průplavem.

Rusko se těší na výběr daní a přístavních poplatků, zájemcům navíc může nabídnout k pronájmu unikátní flotilu ledoborců, mezi nimiž nechybí ani výkonná plavidla na jaderný pohon.

Od počátku srpna je podle ruských meteorologů severní námořní cesta volná. Navigaci pomohly příznivé letní teploty, které jsou v severských oblastech třetí nejvyšší od počátku měření v roce 1936. Ruský expert Alexandr Frolov je přesvědčen, že do roku 2050 bude Severní ledový oceán během letní sezóny už zcela bez ledu.

Majitelé plavebních společností ale ruský optimismus nesdílí. Podle agentury Reuters jim vadí mělké moře a nevyzpytatelné ledové kry, které plavbu netradiční oblastí komplikují. Plavební sezona tu na rozdíl od jižních moří navíc trvá jen několik měsíců.